18 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ

Kayaşehir’e entegre metro hattı geliyor

İBB’nden yapılan açıklamaya göre, gelecek yıl işletmeye alınması planlanan Başakşehir-Kayaşehir Metrosu’nun alt yapı çalışmaları için Kayaşehir Bulvarı araç trafiğine kapatıldı...

Ekleme: 27 Nisan 2018 Cuma 20:47/ Güncelleme: 27 Nisan 2018 Cuma 20:47
İSTANBUL-Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, gelecek yıl işletmeye alınması planlanan Başakşehir-Kayaşehir Metrosu, Kirazlı-Başak şehir Metro hattına entegre edilecek. Başakşehir-Kayaşehir Met- ro Hattı çalışmaları kapsamında Kayaşehir Bulvarı’nın 350 metrelik bölümü yarıdan itibaren yaklaşık 2 yıl boyunca trafiğe kapatılacak.
Başakşehir-Kayaşehir Metrosu’nun son durağı olan Kayaşehir Merkez İstasyonu’nda baş- layacak çalışmalar nedeniyle bul- varda trafik akışı sağlanamayacağı için sürücülere alternatif güzergahlar belirlendi. Buna göre, Kayaşehir’den Fenertepe yönü- ne gidecek sürücülerin Kayaşehir Bulvarı-Evliya Çelebi Cad- desi-Adnan Menderes Bulvarı istikametini kullanmaları gerekecek. Fenertepe’den Kayaşehir yönüne gidecek sürücüler ise Kayaşehir Bulvarı-Akzambak Sokak-Gazi Yaşargil Caddesi-Evliya Çelebi Caddesi istikametini kullanabilecek.
Başakşehir’in önemli yerleşim alanlarından biri olan ve genel olarak ev-iş ve ev-okul tipi yolculukların yapıldığı bir bölgeye ulaşım kolaylığı gelecek. Başakşehir-Kayaşehir Metrosu, yapımı devam eden ve 2 bin 680 yatak kapasiteli İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi’ne de hizmet edecek. Yeni metro hattının uzun- luğu 6.2 km., seyahat süresi de 10 dakika olacak. Metro hattında Onurkent, Şehir Hastanesi, Kayaşehir 15. Bölge ve Kayaşehir Merkez istasyonları bulunacak.
M3 Hattı, Bakırköy-Kayaşehir Metro Hattı saatte 70 bin yolcu taşıma kapasitesi bulunuyor. M3 Hattı’nın devamı olan Kayaşehir-Başakşehir hattından binen yolcular, Metrokent-Olimpiyatköy-Kirazlı Metro Hattı ile aktarmasız Bakırköy İDO İstasyonu’na devam edebilecek.
Kayaşehir Merkez İstasyonu’nda Halkalı-3. Havalimanı Metro Hattı ile yolcu aktarımı yapılabilecek. Kayaşehir Merkez ve Metrokent istasyonlarında Kayaşehir-Başakşehir-Olimpiyat Parkı Tramvay Hattı ile yolcu aktarımları sağlanacak. Entegre olduğu Kirazlı-Başakşehir-Olim piyatköy hattı üzerinden Kirazlı-Bakırköy(İDO), Mahmutbey-Başakşehir-Esenyurt, Kabataş- Mecidiyeköy-Mahmutbey ve Ataköy-İkitelli metro hatlarına geçiş sağlanacak.