22 MART 2019 CUMA

2. sürücüsüz metro tünelleri birleştirildi

İBB’nin kent ulaşımında sorunların çözümü için yaptığı metro inşaatlarında Dudullu-Bostancı istikameti Kayışdağı’ndaki kazıda Dudullu tarafına gelen TBM makineleri MODOKO’da birleşti...

Ekleme: 23 Şubat 2018 Cuma 21:37/ Güncelleme: 23 Şubat 2018 Cuma 21:37
İSTANBUL-Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, tünel lerin birleşmesi dolayısıyla MODOKO İstasyonu’nda düzenlenen törende, İstanbul’da ulaşımın ciddi bir sorun olduğunu, bunun çözümü için 14 yıldır çok önemli adımların atıldığını, atılmaya da devam edileceğini söyledi. “Her yerde metro, her yere metro” anlayışı ve sloganıyla raylı sistem deki kararlılıklarını sürdüreceklerini söyleyen Uysal, Dudullu-Bostancı Hattı’nın hizmete alın maya başlamasıyla ulaşımda çok önemli bir kolaylığın sağlanacağını vurguladı.
Dudullu-Bostancı arası yolculuğun 17 dakikaya düşeceğini belirten Başkan Uysal; “13 istasyonda hizmet vermesi planlanan metro hattının uzunluğu 14.3 km. olacak. Tek yönde saatte 43 bin 200 yolcu taşınacak. Metronun günlük yolcu taşıma kapasitesi 1.5 milyon kişi. Yolculuk süresi 17 dakika olacak. Üsküdar-Çekmeköy hattında olduğu gibi Dudullu-Bostancı metrosu da sürücüsüz hizmet verecek. Bostancı-İDO iskelesinden başlayıp Depo (Parseller) İstasyonu’nda bitecek olan metro hattı Maltepe, Kadıköy, Ataşehir, Ümraniye ve Çekmeköy’ün içinde olduğu 5 ilçeyi birbirine bağlayacak.”
4 önemli raylı sistemin birbirine bağlanacağını hatırlatan Başkan Uysal, “Anadolu Yakası’nda önemli bir entegre noktası olacak. Bostancı İstasyonunda Marmaray ve deniz ulaşım aks larıyla bağlantı sağlarken Kozyatağı’nda Kadıköy-Kartal-Tavşantepe hattı ile Dudullu’da Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu ile Ümraniye Ataşehir Göztepe metrosu ile de bağlantılı olacak” dedi.