22 MART 2019 CUMA

Kayseri’nin “Karbon Ayak İzi” raporu tamam

CDP (Carbon Disclosure Project) “Karbon Ayak İzi” raporlamasına, Türkiye’den beyan raporu vererek katılan tek toplu ulaşım şirketi Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Kayseri Ulaşım A.Ş. oldu...

Ekleme: 1 Aralık 2017 Cuma 21:34/ Güncelleme: 1 Aralık 2017 Cuma 21:34
 
KAYSERİ-Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Kayseri Ulaşım A.Ş., çevreye duyarlı yönetim ilkelerini uygulayarak büyümede hedef çıtasını ulusal değil uluslar- arası alana taşıdı. Sektöründe öncü olma hedefini uluslararası alana taşıyan Kayseri Ulaşım A.Ş., önemli bir başarıya imza atarak “Karbon Ayak İzi”ni hesaplatıp, bağım sız kuruluşlara doğrulatmak suretiyle Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP) dahil oldu. Dünya genelinde yüz trilyon doların üzerinde bir varlığı yöneten toplam 1073 şirketin değerlendirildiği bu seneki CDP raporlamasına, ülkemizden beyan raporu vererek katılan tek toplu ulaşım şirketi Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kayseri Ulaşım A.Ş. oldu.
2017 yılını Kayseri’ de Ulaşım Yılı ilan eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in öncülüğü ve çevreye duyarlı politikaları doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucu projeye dahil olmayı başaran Ulaşım A.Ş. öncü ve örnek bir çalışma gerçekleştirdi.
Kayseri Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü ve Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) 2. Başkanı Feyzullah Gündoğdu, önemli bir çalışmaya imza atmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Ülkemizdeki toplu ulaşım ve taşımacılık sektörü açısından, iklim değişik- liğinin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması, ortaya çıkan risk ve fırsatların yönetilmesi adına gösterdiğimiz çabada bize destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Çelik’e çok teşekkür ediyoruz. Bu gurur ülkemizin gururudur. Ulaşılan hedef, ulaşılacak hedeflerimizin yanında çok küçüktür. Ülkemizin, dünyamızın, çocuklarımızın geleceği için ulaşıma önem vermeye, değer katmaya devam edeceğiz” dedi.
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de Kayseri’yi yaşanabilir ve sürdürülebilir bir şehir yapmak için çalıştıklarını dile getirdi ve bu doğrultuda her alanda çevreci bir yaklaşım sergilediklerini kaydetti. Karbon Saydamlık Projesi’ne bu anlayışla katıldıklarını ve raporlama yaptıklarını belirten Başkan Çelik, hedeflerinin bu raporlamayı yaptıktan sonra iyileştirme projeleri ile kent içinde ulaşımdan kaynaklanan sera gazlarını azaltmak olduğunu söyledi. Her alanda olduğu gibi çevresel etkileri azaltma anlamında da Kayseri’nin öncü bir rol üstlendiğini vurgulayan Başkan Çelik, rol model olmaya de- vam ettiklerini belirtti. Başkan Çelik, Kayseri Ulaşım A.Ş.’nin ISO 14064 Sera Gazı Hesaplama ve Doğrulama Yönetim Sistemi Belgesini de alarak toplu taşımadan kaynaklanan sera gazı salınımını raporladığını ve gelecek yıllara yönelik azaltım çalışmaları yaptığını sözlerine ekledi.