22 MART 2019 CUMA

Demiryolu göz kamaştırıyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1.213 km.’lik YHT hattının yanında 3 Bin km.’lik yeni hatlarında fiilen inşaatı sürdüğünü açıkladı...

Ekleme: 2 Temmuz 2017 Pazar 18:54/ Güncelleme: 2 Temmuz 2017 Pazar 18:54
ANKARA-Demiryolları projelerinde, TCDD Genel Müdürlüğü ile Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün birlikte çalıştığını ve 11.3 Milyar TL.’lik ödeneklerinin bulunduğunu söyleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bu sene, ilgili ve ilişkili kuruluşlarının yatırım ödeneği tutarının 26 Milyar 400 Milyon TL. olduğunu, 2017 ya- tırım programında olan 179 proje için de 17 Milyar 100 Milyon TL. harcayarak bunları bitireceklerini söyledi. Bakan Arslan, “14 yıldır ülkemizin erişilebilir ve ulaşılabilir olması, ekonomisinin ve endüstrisinin gelişebilmesi için olmazsa olmazı olan ulaştırma altyapılarının geliştirilmesi adına 347 Milyar TL. yatırım yaptık. Halen 500’ü ana proje olmak üzere, 3 Bin 400 proje üzerinde çalışıyoruz. Kamu-özel işbirliği çerçevesinde 49 Milyar TL.’lik yatırım yapıldı. Devam eden projelere 247 Milyar TL. daha yatırım yapacağız. Ayrıca, 51 Milyar TL.’lik devam eden çalışmalarımız da bulunuyor” dedi.
Bakan Arslan, “2622 km.’lik YHT ve HT hattının etüt projelerini tamamlayıp yapımı için ihaleye çıkacağız. Bu hatlar: Kayseri-Yerköy, Halkalı-Kapıkule, Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü ki Halkalı’dan Avrupa’ya gidecek hatta bağlanması söz konusu. Aksaray-Ulukışla-Niğde-Yenice-Mersin hattı ile Ankara-Kon- ya-Karaman’ı Ulukışla üzerinden Mer- sin ve Adana’ya bağlantı sağlanacak. Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya- Antalya’ya gerek inanç gerek kültür turizm merkezlerini birbirine bağlamış olacağız. Ayrıca, Sivas-Elazığ- Malatya proje çalışmaları devam ediyor. Yine, Ankara-Kırıkkale-Samsun ve Erzincan- Trabzon hatlarını da unutmayalım” dedi. Marmaray’ın 2018’de tamamlanacağını, Başkentray yapım çalışmalarının devam ettiğini de sözlerine ekledi.