25 OCAK 2021 PAZARTESİ

Mobil Trafik Eğitim TIR’ı yollara çıktı

Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı’nın imzaladığı protokol çerçevesinde, 81 ildeki 40 Bin ilkokulda eğitim gören yaklaşık 6 Milyon öğrenciye ulaşılarak, trafik dersi verililecek...

Ekleme: 23 Eylül 2019 Pazartesi 01:00/ Güncelleme: 23 Eylül 2019 Pazartesi 01:00
ANKARA-Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’nın Mamak ilçesindeki Şehit Cihan Yıldız İlkokulu’nda düzenlenen “Mobil Trafik Eğitim TIR’ı Türkiye Yolları- ’nda Tanıtım Programı”na katıl- dı. Programda konuşan Soylu, dünyada trafik kazalarına bağlı can kay- bının 2000-2016 yılları arasında 1 Milyon 350 Bin’e yükseldiğini, dün yadaki tüm ölümlerin yüzde 2.5- ’inin yine trafik kazaları sebebiyle olduğunu söyledi.
Bakan Soylu, dünyada 5-29 yaş arası ölümlerde trafik kazalarının ilk sırada yer aldığını belirtti. Hastalıklardan, terörden, savaşlardan daha fazla insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini anlatan Bakan Soylu; “Ne yazık ki bu meseledeki karnemiz, uzun yıllar hiç de iyi değildi. Ta ki Cumhurbaşkanımız meseleye bizatihi el atana kadar. Hemen hepimizin, trafik kazası yüzünden kaybettiğimiz sevdiklerimiz, tanıdıklarımız yakınlarımız var. Hatta tümden yok olan aileler var. Bugüne ka- dar pek çok tedbir aldık. Her birinin sonuçları oldu ancak özellikle son yıllarda meseleye daha planlı ve stratejik yaklaşmamızın neticesinde, bu meselede belki de ilk kez, bu kadar anlamlı düşüş trendleri yakaladık. Bazı kesimler, bazı kalemler, rakamlarla ortada olan olumlu gelişmelere inan makta güçlük çekiyor. Geçen yı lın ilk sekiz ayına göre bu yılın ilk sekiz ayında trafik kazalarında yaşanan can kayıpları yüzde 31, yaralı sayısı yüzde 13.3, uluslararası bir ölçü olan 100 Bin araca düşen can kaybı sayısı yüzde 32 oranında azaldı. Öğrenci ve öğretmenlerin trafik konusundaki eğitimi noktasında ciddi çalışmalar ortaya koyduk. 2014’te haya ta geçirilen 3-17 yaş grubundaki çocuklara yönelik ‘Trafik Dedektifleri Eğitim Projesi’ kapsamında şimdiye kadar yaklaşık 6 Milyon 310 Bin öğrenciye ulaştık. Yıl içinde, hatta yaz dönemlerinde de özellikle yaz Kur’an kurslarında ve yaz okullarında bu eğitimler aralıksız devam ettirildi. 2019 yılı ilk sekiz aylık döneminde toplam 1 Milyon 322 Bin çocuğumuza proje kapsamında eğitim verdik. 2019 yılı sonunda bu rakamı 2 Milyon’a tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.
Son bir yılda trafik eğitimi konusundaki gelişmelerden mutlu olduğunu mutlu olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da şunları söyledi; “Bir süre önce uluslararası bir toplantıda yabancı uyruklu bir konuşmacı, ‘Türkiye’deki trafik problemlerinde azalma var’ dedi. O toplantıda bu azalmanın nelerden kaynaklandığını paylaşma imkânı buldum. İçişleri Bakanlığı ile imzaladığımız protokol kapsamın da, okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik çalışma yapılacak. Mobil TIR, çocuklarımız açısından somut bir sonuç ortaya koyuyor ve bütün il ve okullarımızı dolaşacak. Bu TIR’ların çocuklarımız tarafından fiilen kulla nılacak ve onları heyecanlandırıyor olmasıyla trafik eğitimi, sadece sınıflarda teorik olarak de ğil, çok daha uygun bir faaliyet olarak ortaya konulacak. Erken yaşlardan itibaren de çocuklarımızın trafik konusundaki farkındalığının gelişmesine yardımcı olmuş olacağız” dedi.
Konuşmaların ardından Bakan Soylu ile Selçuk, eğitim protokolü imzaladı. İmza töreninin ardından Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Öz gür Obalı’ya desteklerinden ötürü plaket verildi. “Kemerin Ses Getirsin Yarışması”nda dereceye giren öğrencilere hediye takdimi yapılan programda, Soylu ve Selçuk, TRT Çocuk Korosunca seslendirilen “Kemerini Tak” şarkısına da eşlik etti. Bakanı Soylu ile Selçuk daha sonra eğitim TIR’ı ve okul bahçesinde kurulan parkurdaki trafik eğitimlerini izledi.