26 MAYIS 2019 PAZAR

Ortak akılda birleştiler

İETT’nin düzenlediği 8. Uluslararası Ulaşım Teknolojileri Sempozyumu ve Fuarı TRANSİST2015, ortak aklı savunan öncü belediyelerin ağırlıkta olduğu katılımla gerçekleşti. Ana konu, kentiçi toplu taşıma sektöründe geleceğin yeni teknolojileri ve uygulamaları oldu...

Ekleme: 25 Aralık 2015 Cuma 17:13/ Güncelleme: 25 Aralık 2015 Cuma 17:13

İBB desteğiyle İETT tarafından 8. düzenlenen TRANSİST 2015, uluslararası deneyimlerin konuk olarak çağrılan uygulamacıların ağzından anlatıldığı bir uygulamayla, geleceğin yapılanması ve geleceğin yeni teknolojileriyle oluşturulacak kent ve ulaşım sistemleri ele alınarak tartışıldı. İki günlük etkinlik sırasında düzenlenen fuar tanıtımlarında da ileri teknoloji ürünü uygulamalar ve yazılımlarla geliştirilen akıllı ulaşım sistemleri tanıtılarak gelişmelere dönük bilgilendirilmeler ve katılımcılar arası istişarelerin yapılması sağlandı. 

 

YENİ SİSTEMLER

Etkinliklerde İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı yönetiminde “Kentiçi Ulaşımında Paratransit Uygulamalar”, İstanbul Teknik üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca yönetiminde, “Yaşanabilir Kentler için Entegre Ulaşım Planlaması”, Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, “Ulaşımda Verimlilik ve Paylaşım Ekonomisi”, Okan Üniversitesi, MMF  Geometri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nihat Enver Ülger başkanlığında “Mega Kentlerde Ulaşım ve Park Alanları Yönetimi”, uzman katılımcılar tarafından tartışıldı. Etkinliklerde aynı zamanda akademik oturumlarla “Planlama”, “Parklanma”, “Alternatif Ara Ulaşım Çözümleri ve Verimlilik” ile çeşitli konularda çalıştaylar düzenlendi. Paralel oturum ve çalıştaylarda ortak akla dayalı ve ileri teknolojinin uluslararası standartlarda belirlenen esaslar çerçevesinde yapılanmada kullanılması ele alındı. Yeni yapılanmada bütünleşik kentler kavramına yönelik gidişatın işaretleri de ortaya konurken, Anadolu’da icraatlarıyla öncü olan belediye temsilcilerinin etkinlik süresince ilgi odağı oldukları ve oturumlara katkı sundukları görüldü.

 

BELEDİYELER İLGİ

Transist2015 etkinliğinde, geleceğin akıllı sistemleri, teknolojideki yenilikler ve ortak akılla uluslararası yapıya entegre sistem algısına dönük yapılanmalar ele alınırken, Anadolu da önemli değişimlerle gelişimde öncü Aydın, Muğla, Manisa, Kocaeli, Eskişehir, Bursa, Kayseri, Gaziantep, Kahraman Maraş, Şanlı Urfa, Balıkesir, Malatya, Tekirdağ, Edirne ve Çorum gibi belediyeler ve özel taşımacı temsilcilerinin ağırlıkla ziyaretçi-katılımcı oldukları gözlendi. Kayseri Büyükşehir Belediyesindeki toplu taşımada başarılı uygulamalarıyla lastik tekerlekli dönüşüm konusunda ki uygulamalarıyla yakından tanınan, şimdi Kahraman Maraş Büyükşehir Belediyesinde Ulaşım Daire Başkanı Yusuf Deliktaş, düzenlenen fuarla ilgili yaptığı değerlendirmesinde, gelişimin ortak akılla ve kurumsal anlayışa dayalı bir ekiple sağlanacağına dikkat çekerek; “Biz bunun örneğini gösterdik. Diğer bilinen öncü belediyelerde gösterdi. Tarihi kurum İETT, evrensel algıya dayalı örnek etkinlikleriyle işaret ettiği hedef doğru. Bize belediyelerdeki yöneticilere düşen gelişimin gerektirdiği yapılanmayı ortak akılla, işbirliği içerisinde istişareyle ve kurumsal anlayışla ele alarak uygulamak ve geliştirmektir. Belediye Başkanımızın talimatlarıyla Kahraman Maraş Belediyesi olarak bu konuda gereken yapılanma için çalışıyor ve araştırma yaparak, uygulamaları gerçekleştireceğiz” dedi.

 

       

      

      

 

ÖDÜLLER DAĞITILDI

Transist 2015’te “Sürdürülebilirlik Proje Ödülü” MOTAŞ’a, “Hizmet Kalitesi Ödülü” Şanlurfa’ya ve “Ekonomiklik Ödülü” de Kocaeli Büyükşehir belediyesi’ne verildi...

 55 başvurunun yapıldığı Transist 2015 Proje Yarışması’nda Malatya’dan Türkiye’nin ilk çevreci ve modern “Troleybüs Projesi” olan “Tram büs Projesi” sürdürülebilirlik kategorisinde ​​1.'lik ödülü kazandı. Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen ve MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı “Transist 2015 Sürdürülebilirlik Proje Ödülü”nü Transist 2015 sempozyumunun ardından törenle aldı. MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı; “Çevre dostu Trambüs Sistemi’ni Türkiye’ye kazandırdık. Bu sistemin hayata geçirilmesi için öncülük eden Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a teşekkür ediyorum. Bu ödül, başta, Başkanımız Ahmet Çakır ve onun şahsında Malatya Büyükşehir Belediyemiz ile MOTAŞ’a verilmiştir” dedi.

 

  Transist 2015 Proje yarışmasında, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi “Ulaşım Cep Uygulaması” ile hizmet kalitesi kategorisinde birincilik ödülü aldı. Ödül, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi adına Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Kırıkçı’ya verildi. Alınan ödül ile ilgili bir açıklama yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, hizmet kalitesinin artırmak için ekip olarak çalışmalara devam ettiklerini belirterek, ödülün alınmasında özveriyle çalışan büyükşehir çalışanlarını tebrik etti. Ayrıca, Mahmut Kırıkçı da; “Şanlıurfa büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de ilkleri oluşturmanın gururu ile daha da ileri gitmek için çalışıyoruz. Şunu iyi biliyoruz ki, biz örnek olursak, onlar da örnek olurlar. Bu demektir ki, bundan Türkiye kazanır. Tüm arkadaşlarımı kutluyorum” diye konuştu.

 

 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı Kara Ulaşım Şube Müdürlüğü tarafından uygulamaya sokulan “Akıllı Direk Projesi”, “Ekonomiklik Ödülü”ne layık görüldü. “Akıllı Direk Projesi”, Transist 2015 Uluslararası Ulaşım Teknolojileri Fuarı’nda “Ekonomiklik” kategorisinde birincilik ödülü kazandı. Ödülü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Dairesi Başkanı Salih Kumbar ve proje sorumlusu Burak Otyam, Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Umut Rıfat Tuzkaya’nın elinden aldı. Kumbar, alınan ödülün kendileri için önemli olduğunu ve hizmet adına çok çalışacaklarını söyledi.