08 NİSAN 2020 ÇARŞAMBA

Yolcunun durakta bekleme süresi AKIA ile azalacak!

Bir süredir test çalışmaları devam eden AKIA metrobüsler, bu sefer İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından test edildi ve araçlar hakkında bilgi aldı...

Ekleme: 5 Aralık 2019 Perşembe 11:08/ Güncelleme: 5 Aralık 2019 Perşembe 11:08
15 Milyon kişiye ev sahipliği yapan İstanbul’da toplu taşıma sorunu artar bir şekilde devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir taraftan da İstanbul'un toplu taşıma sistemini önemli ölçüde sırtlayan metrobüslerle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. AKIA marka yeni metrobüsler bir süredir test ediliyor ancak, bu seferki test bizzat Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapıldı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İmamoğlu, AKIAlar’ın yoğunluğu azaltacağını ifade etti.
 
AKIA’lar 290 yolcu kapasiteli ve çift körüklü. Başkan İmamoğlu, yeni araçların daha büyük ve daha ferah olduğunu, her yönüyle ihtiyaçları karşılamak için tasarlandığını söyledi. Ayrıca, AKIA’nın en önemli özelliği: araçların her iki yanında da dışa açılır kapılarının olması. Bir taraftan yolcu inerken, diğer yandan yolcu binecek şekilde tasarlanmış. Bu özellik, her ne kadar 7 durakta kullanılabilecek olsa da metrobüslerdeki birikmeyi engelleyecek, duraklardaki bekleme süresini de düşürecek.
 
Halihazırda tek şerit gidiş, tek şerit gelişi olan metrobüs hattında çift kapı uygulamasına geçilmesi için bir çok durağın yeniden revize edilmesi gerekiyor. Ancak, ilk aşamada göze çarpan en yoğun 7 durakta çift kapı hizmet verilmesi mümkün. TÜYAP hareketle Beylikdüzü, Beşyol, Yenibosna, Edirnekapı, Zincirlikuyu, Altunizade ve Uzunçayır duraklarında araç kapıları iki yönlü kullanılabilecek. Yolcu, bir kapıdan binecek, diğer kapıdan inecek. Bu da, bu yoğun duraklarda izdihamı önleyecek.