19 EKİM 2019 CUMARTESİ

Projelere devam!

Ulaştırıma ve Altyapı Bakanlığı’nın başlattığı gerek raylı sistem, gerekse de karayolu ulaşım projeleri ile ilgili son bilgileri Bakan Turhan verdi...

Ekleme: 28 Haziran 2019 Cuma 21:36/ Güncelleme: 28 Haziran 2019 Cuma 21:36
ANKARA-İstanbul seçiminin ardından gözler, devam eden projelere çevrildi. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, şu mesajları verdi:
Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattında yapım çalışmaları devam ediyor. Projenin Yerköy-Sivas arasında ray serimi devam ediyor. Seyahat süresini iki saate düşürecek YHT hattının test sürüşlerine, 2019 yılında başlanacak.
Hem yük, hem yolcu taşımak üzere Bursa-Bilecik, Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice, Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep ve Sivas-Erzincan  arasında  başlatılan  hızlı  demir yolu 
hatlarının çalışmaları devam ediyor.
Ankara (Polatlı)-İzmir YHT hattında yapım çalışmaları sürüyor. Ankara (Polatlı)-Afyonkarahisar-Uşak arasında 2019 yılında ray serimine başlanacak. Ankara-İzmir arasındaki 824 kilometre mesafe 624 kilometreye, trenle seyahat süresi de 3 saat 30 dakikaya düşecek.
1915 Çanakkale Köprüsü’nün de yer aldığı 101 km.’lik Malkara-Gelibolu-1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale bağlantısına devam ediliyor. Köprünün kesonları denize indirildi. Ya- kın zamanda artık ayakları da yükselecek.
330 km.’lik Ankara-Niğde Otoyolu ile başkent, Akdeniz ve Güneydoğu bölgesine bağlanacak. 2019’da 50 km.’lik kısmı yapılacak bu yol tamamlanınca 2021’de, Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz otoyol bağlantısı da bitecek.
İstanbul-İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü Projesi’nde son aşamaya gelindi. Toplam 448 km.’lik yolun tamamı, Ağustos’ta hizmete açılıp, İstanbul-İzmir arası 3.5 saate düşecek.
Türkiye’nin deniz üzerine yapılan ikinci havalimanı Rize-Artvin’de de çalışmalar sürüyor. Havalimanının, sözleşme tarihinden önce, 2020 yılında hizmete açılması bekleniyor.