03 HAZİRAN 2020 ÇARŞAMBA

Sivas ulaşımda devrim yapıyor

Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet Kaynar, vatandaşların güvenli, konforlu ve huzurla ulaşım yaptıklarını belirtti...

Ekleme: 6 Temmuz 2018 Cuma 20:44/ Güncelleme: 6 Temmuz 2018 Cuma 20:44
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın öncülüğünde devrim niteliğinde hizmetlere imza attıklarını belirten Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet Kaynar, kentiçi ulaşımda yapılması gerekenleri en iyi şekilde gerçekleştirdiklerini söyledi. Kaynar; “Ulaşımla ilgili tüm sorunları teker teker çözüyor ve Sivaslılar’ın kentiçi toplu taşıma ile ilgili her türlü ihtiyacını, teknolojik uygulamalar eşliğinde yerine getiriyoruz” dedi. Kaynar,  bunların başında otobüs kontrol sisteminin geldiğini söyledi.
Kaynar; “Kendiliğinden çalışan, oto büsleri tanıyan, hareket saatini otomatik olarak bilgisayarın verdiği çıkış-giriş dakikalarının otomatik kaydedildiği bir yazılım oluşturulması yönünde mühendislerimiz ve bilgisayar programcılarmızla görüşerek bir çalışma yaptık. Otobüslerimiz, şu anda plaka tanıma sistemi ile hareket saatini belirleyip, geri dönüş saatine göre kayda alıyor” dedi.
Kaynar; “Mesela, geri dönüş saatinden erken gelmiş bir otobüs otomatik olarak kaydediliyor ve gerekli incelemeler yapılıyor. Bu hatta çalışan otobüs hızı yüzünden, mağduriyet yaşanmasına sebep olabilir gerekçesiyle yaptığı seferden ücret alamıyor. Eğer, otobüs geç kalırsa, o da otomatik kaydediliyor ve hakkında inceleme başlatılıyor. Gecikme nedeni nedir, trafik yoğunluğu mu yaşadı, istenmeyen bir olayla mı karıştı... hemen belirliyoruz? Bir aracın hizmet zamanı içinde yaşadığı tüm süreci tarafımızdan kayıt altına alınıyor ve sonuçlarına göre hareket ediyoruz” diyor.
Otobüs duraklarındaki yolcu bilgilendirme ekranlarının önemli bir hizmet olduğunu dikkat çeken Kaynar, bu uygulamanın pek çok büyükşehirde olmadığına da dikkat çekti. Kaynar, ayrıca, ulaşım hizmetlerinde kullandıkları uygulamaların çoğunu kendi personelleri tarafından yazıldığını ve uygulamalara bağlı sunum ekranlarının belediye personeli tarafından üretildiğini belirtti. “Belediyenin bir diğer hizmeti de akıllı duraklara konulan şarj sistemi. Yeni uygulama ile vatandaş otobüs beklerken, artık telefonlarını şarj edebiliyor” diye konuşan Kaynar, Android ve iOS sistemli akıllı cep telefonları uygulaması ile otobüs takibinin rahatlıkla yapıldığını, duraklarda yaşanabilecek her hangi bir olumsuzlukta (sıkışıklık, kaza gibi...) vatandaşın mağdur olmaması için kamera sistemi ile takip ettiklerini, Sivas İli’nin tamamını kapsayan akıllı bilet sistemi oluşturduklarını ve mobil KentKart uygulamasıyla, ödemelerin akıllı cep telefonları üzerinden de kolaylıkla yapılabildiğini söyledi. Kaynar, Sivas Belediyesi’nin hizmet veren tüm otobüslerini yenilediğin ve daha sağlıklı, güvenli ve konforlu hale getirdiklerini ifade etti.
Engelli bireylerin kullanımı açısından sağlayacağı kolaylıklar göz önünde bulundurularak hayata geçirilen tüm bu projenin AB’nin  toplu taşım kriterlerine uygunluğu noktasında önemli adım attıklarını ve standartların ciddi oranda yükseldiğini belirtti.