20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

Milyonlarca ihlal!

UDHB Bakanı Ahmet Arslan; “Devletin sorumluluğunda olan köprü ve otoyollarda bugüne kadar yaklaşık 7.5 Milyon kere ihlal söz konusu” dedi...

Ekleme: 11 Mayıs 2018 Cuma 22:38/ Güncelleme: 11 Mayıs 2018 Cuma 22:38
ANKARA-Köprü ve otoyolların, uluslararası çapta projeler olduğunu, kuralların da buna göre belirlendiğini anlatan Bakan Arslan, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılanların geçiş ücretlerinin yılda bir kere döviz kuru baz alınarak tespit edildiğini ve sene boyunca uygulandığını söyledi. Gelecek yıl da köprü ve otoyol geçiş ücretlerinin bu şekilde belirleneceğini dile getirerek, bu konuda değişikliğe gidilmeyeceğini vurguladı.
Bakan Arslan, devletin sorumluluğunda olan köprü ve otoyollarda bugüne kadar yaklaşık 7.5 Milyon kere ihlal söz konusu olduğuna dikkati çekerek; “İnsanlar, kaçak geçiş yapmak durumun da kalmış. Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) veya Hızlı Geçiş Sistemi’nde (HGS) yeterli bakiye yok, ya da kredi kartında bağlı değil. Bakiyesi yeterli zannediyor insanlar ama bakiye yeterli değil, aslında dönüp kontrol etse görebiliyor. Daha sonra gecikmiş tebligatlar gelince de 15 günlük itiraz periyodu geçtiği için düzeltilme şansı olmuyor. Böyle olunca da bekleyen 7.5 Milyon tebligat var. Karayollarının işlettiği otoyol ve köprülerdeki bu anlamda cezai rakamlar da 900 Milyon TL. civarında. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçen tasarıyla yapmaya çalıştığımız, vatandaşımıza yönelik bu cezai müeyyideyi ortadan kaldırmak ve sadece ana parayı yasal faiziyle ödemeleri durumunda bundan kurtulmaları” diye konuştu.