03 HAZİRAN 2020 ÇARŞAMBA

Bir rüya daha gerçek oluyor

2. Abdulhamid zamanında projesi Fransız mühendislere çizdirilen, “142 yıllık rüya” olarak nitelendirilen Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi çalışmalarında sona gelindi...

Ekleme: 17 Aralık 2017 Pazar 22:51/ Güncelleme: 17 Aralık 2017 Pazar 22:51
İLK kez “Dereyolu” olarak gündeme getirilen ve toplam bedeli 926 Milyon TL. olan, şu ana kadar da 696 Milyon TL. harcanan Karadeniz Akdeniz Yolu Projesi, Orta ve Doğu Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak. Ordu, Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş, Adana ve Hatay ili sınırları içerisinden geçecek. 50 ilide dolaylı şekilde ilgilendiren projeyle Karadeniz’in kapıları İç Anadolu ve Akdeniz’e açılacak. Projeyle Ordu üzerin- den Rusya ve Gürcistan gibi Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere de ihracat kolaylaşacak. Toplam uzunluğu 818 km. olan projenin en önemli etabı Ordu sınırları içerisinde bulunuyor. Ordu güzergahında Melet Irmağı boyunca 100 km.’lik yolun 50 km.’lik kısmı tamamlanarak asfaltlanıp trafiğe açıldı.
Ordu Valisi Seddar Yavuz, özellikle İç Anadolu’dan ve Akdeniz bölgesinden bölgeye ihracatı kolaylaştıracak projenin Ordu ekonomisini de uçuracağını söyledi. Yavuz; “Bu proje, Ordu- ’dan başlayıp Hatay’a iniyor. 800 km.’yi aşan bir hattan bahsediyoruz. En zor kısmı ilimiz sınırlarında. Zorluk, tünellerinin çok fazla olması. 88 km.’lik güzergah üzerinde 15.1 km. uzunluğunda 25 tane tek tip tünel, çok sayıda köprü, viyadük içeriyor. 25 tünelden 23 tanesi tamamlanmış durumda. 2 tünel inşaatı devam ediyor. Ayrıca, 330 metre uzunluğunda 1 viyadük, 270 metre uzunluğunda 4 tane köprü inşaatı tamamland ve 1 köprünün inşaatı da sürüyor” dedi.
Vali Yavuz, projenin 2019 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini belirterek, bu proje bitirildiğinde özellikle, Ordu-Mesudiye hattında çok önemli bir rahatlamada görüleceğini anlatırken; “121 km.’lik Ordu-Mesudiye hattı 81 km. yani; 2.5 saatlik yol 1 saate inecek. 2008 yılında başlayan projenin toplam maliyeti 926 Milyon TL. Bu yolla, bölgede başta sebze, meyve olmak üzere fiyatlarda ciddi bir ucuzlama olacak. Vatandaşlarımızın daha ucuz sebze ve meyveye ulaşacağını düşünüyoruz. Bu bölge eşsiz bir güzelliğe sahip. Turizm potansiyeli olan bir bölgeye çok önemli katkı sunacak bir proje. Doğal güzelliklerin ortaya çıkarılması, yeni tesislerin yapılmasıyla ilgili de önemli çalışmalarımız var. Turizm bölgelerine çok yakın alanlara bu yol üzerinden ulaşmak çok kolay olacak. Ülkemizin, kuzey-güney bağlantısı tamam” dedi.