15 EYLÜL 2019 PAZAR

İSTAB’ın hedefi “Plaka Tahdidi”

İSTAB yönetimi geçtiğimiz hafta sektör basınının temsilcileriyle biraraya gelerek sektördeki son gelişmeleri değerlendirip bilgi verdi...

Ekleme: 22 Mart 2017 Çarşamba 13:46/ Güncelleme: 22 Mart 2017 Çarşamba 13:46
İSTAB, Başkan Ahmet Karakış ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte 13 Mart Pazartesi akşamı sektör basın mensuplarına bir yemek verdi. Yemekte, 25 
 
Mayıs 2015 tarihinden beri sektörün gündeminde yerini koruyan “Plaka Tahdidi”ile İBB tarafından çıkarılan “Öğrenci ve Personel Servis Taşımacılığı Yönergesi” hakkında detaylı bilgi verdi. Türkiye’nin 32 ilinde plaka tahdidinin uygulandığını hatırlatan Başkan Karakış,  İstanbullu servisçilerin de tahdit isteği ile yola çıktığını, bu isteğe Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da desteklediğini anımsatarak; “Bizim bir plaka tahdidi sevdamız var. İstanbul’da bu sektörde hizmet veren herkes uzun bir mücadele verdik. Beklentimiz İstanbul’da da plaka tahdidinin olması yönündeydi ama maalesef Türkiye’nin hiçbir ilinde olmayan bir yönerge çıkarıldı”diye konuştu. 
 
İSTAB Başkanı Ahmet Karakış ve Yönetim Kurulu Üyeleri, yaklaşık 2 yıldır yaşanan bu süreci özetlerken, İSTAB’ın istek ve beklentisinin değişmediğini, plaka tahdidi konusunda ısrarına devam edeceğini belirterek; “Türkiye’nin 32 ilinde uygulanan plaka tahdidinin İstanbul’da neden uygulanmadığını, anlamamız mümkün değil. Bu konunun bizlerin lehine sonuçlanması için yapmamız gereken ne varsa yapmaya devam edeceğiz. Bundan hiçbir meslektaşımızın kuşkusu olmasın”dediler.  
 
Yemekte, ayrıca; “İSTAB’ın girişimleri ile eski yönergede düzeltilen pek çok madde var. Bu maddeler arasında en önemlilerden biri sigorta konusuydu. Yönergede yer alan zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası yaptırılması maddesi koltuk ferdi kaza sigortası olarak düzeltildi. Ferdi kaza sigortası ile ilgili yol izin belgesi müracaatında istenilen zorunlu koltuk poliçesinin aynı şeyler olmadığını bunun la ilgili esnafın zarar göreceği rakamsal anlamdaki maliyetlere yansıyacağını ifade ettik. Bu kapsamda yönergeye 50 Bin-50 Bin+5.000 TL. teminatı limit olarak eklendi. Generali Sigorta ile yaptığımız anlaşma ile, tüm sektör mensupları poliçelerini piyasa prim tutarının altında, koltuk başına brüt 4 TL. prim ile Generali Sigorta acentelerinden kestirebilirler”denildi.  
 
İDO ANLAŞMASI
 
İSTAB Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, basın sohbet yemeğinde İDO ve devam eden Arvento işbirliği hakkında da bilgi verdi; “İDO ile yapılan anlaşmaya ile İBB UKOME tarafından alınan karar dâhilinde belirlenen Sirkeci-Harem hattında güncel gişe fiyatları çift yön 27 kişilikten az kapasiteli araçlar için 15 TL., 27 ve daha fazla kişi kapasiteli araçlar için 17 TL. ve nor
mal uygulamalarda araç içi yolculardan da ücret alınmak tadır. Yapılan görüşmeler sonucunda yolculardan ücret alınmaması yönünde anlaşmaya varıldı. Ayrıca, gişe ve iskelede de servislere beklemeden öncelikli geçiş hakkı tanınacak” denildi.
 
ARVENTO ile araç takip uygulamaları konusunda 10 yıldır işbirliği içinde olan İSTAB’ın bu işbirliği sürecini devam ettiğini belirten Başkan Karakış; “İşbirliğimiz sürecinde ARVENTO uygulamalarını sektörümüzün ihtiyaçlarına ve günümüz teknolojisine göre güncelledi.  Yenilenen ARVENTO Shuttle yazılımının tanıtımı ve eğitimi, 26 Kasım Cumartesi günü Kozyatağı Hilton’da düzenlediğimiz toplantıda üyelerimizin bilgilerine sunuldu. Yenilenen ARVENTO İSTAB yazılımının sektörel ihtiyaçlarımızı karşılamamıza daha faydalı olacağını düşünüyorum”dedi.