21 MAYIS 2019 SALI

Keçiören M2 Hattı Hizmete başladı

Keçiören’in ulaşımını büyük oranda rahatlatacak olan Atatürk Kültür Merkezi-Keçiören M2 Metro Hattı yoğun bir katılım eşliğinde hizmete açıldı...

Ekleme: 6 Ocak 2017 Cuma 17:59/ Güncelleme: 6 Ocak 2017 Cuma 17:59
ANKARA-Ankara Büyükşehir Belediye’sinin inşaatına başladığı sonrasında Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yapımı tamamladığı Atatürk Kültür Merkezi-Keçiören M2 Metro Hattı hizmete açıldı. Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bakanlar, milletvekilleri, Ankara Valisi Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile eşi Nevin Gökçek katıldı. 9 Bin 200 metre uzunluğunda, 9 istasyondan oluşan AKM-Keçiören arasındaki seyahat süresini 18 dakikaya indirecek metro hattında, başlangıçta 6 set (3’lü dizi) vagonlarla, 7 dakika aralığıyla hizmet verilecek. Düzenlenen tören, saygı duruşu İstiklal Marşı’nın okunması ve Keçiören Müftüsü İhsan İlhan tarafından okunan KuranTilavet-i ile başladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, açılışta yaptığı konuşmada, Keçiören’de gerçekleştirilen yatırımları kısaca anlattı. Gökçek; “Keçiören Metrosu’nun inşaatında Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak 86 Milyon Dolar, bugünkü parayla 306 Milyon TL. harcama ile %43’e getirdik. Bir saatte tek yönde 40 sefer yapacak hat, tek yönde 36 bin yolcu taşıyacak. Önümüzdeki süreçte metronun devamı olan AKM-Kızılay uzatması 3.5 kilometre olacak. Bunun müjdesini de bakanımız, başbakanımız ve cumhurbaşkanımız verecek” dedi.
Başkan Gökçek’in ardından konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, Bakanlık olarak Türkiye’nin her yerinde bir çok projeyi hizmete sunduklarını anlattı. Keçiören Metrosu’nun bir an önce hizmete sunulması için yoğun bir çalışma yapıldığını belirten Bakan Arslan, “Sağolsunlar, arkadaşlarımız gecesini gündüzüne katarak bu projeyi bu aşamaya getirdiler ve bizler de hizmete sunuyoruz” diye konuştu.
 
“HAKKINIZI HELAL EDİN”
Başbakan Binali Yıldırım, Keçiören Metrosu’nun açılışında yaptığı konuşmada; “Bugün nüfusu 1 Milyon’u bulan Keçiören’in heyecanla beklediği bir hizmeti Keçiören M2 Hattı Metrosu’nu açıyoruz. Bugün Keçiören ve Ankara için çok önemli bir gün. Bu açılışı, sizin (Cumhurbaşkanı Erdoğan) huzurlarınızda gerçekleştirmek bizim için ayrı bir mutluluk vesilesi” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan da, sözlerine, “Açılışını yaptığımız Keçiören metro hattının ülkemize, şehrimize, ilçemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu hattı başkentimize kazandırılmasında emeği geçen, Sayın Başbakan, ondan sonraki bakan arkadaşlarımız, tüm bürokrat arkadaşlarımız, Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyemiz, yüklenici firmalarımız, mimarından işçisine kadar emeği geçen herkesi huzurlarınızda tebrik ediyorum, kendilerine şükranlarımı bildiriyorum” dedi.
Keçiören Metrosu’nun, bölgenin trafik çilesinin çözümüne önemli katkı sağlayacağının da altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin de yaklaşık 11 yıl Keçiören’de ikamet ettiğini hatırlatarak, metro inşası süresince bölgede yaşanan sıkıntıları yakından bildiğini söyledi. “Fakat sabrın sonu selamettir” sözleriyle açıklamasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Hem biraz geç, hem de biraz güç olan bu projenin nihayet bitirilmiş olmasını en az sizler kadar sevinçle karşıladığımı belirtmek istiyorum. Tüm Keçiörenli kardeşlerim, komşularımdan özellikle, tekrar haklarını helal etmesini diliyorum” isteğinde bulundu.