26 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

İETT’den toplu taşıma adabı

İETT tarafından başlatılan “Evden Okula Güvenli Yolculuk” projesiyle küçük yolcular bilinçlendirilmeye devam ediyor...

Ekleme: 4 Ocak 2019 Cuma 19:54/ Güncelleme: 4 Ocak 2019 Cuma 19:54
İSTANBUL- İETT, 2018 Ocak Ayı’ndan beri pilot uygulama olarak başlatılan “Evden Okula Gü- venli Yolculuk” projesi yıl sonuna kadar 4 okulda başarıyla uygulandı. Yaklaşık 120 öğrenci bu eğitimlerden yaralandı. Eğitimler, bu kez Beyoğlu İmam Hatip Ortaokulu’nda devam etti. Öğrenciler, önce sınıflarında teorik eğitimi aldı. Daha sonra, İETT eğitim aracında aldıkları pratik eğitim ile bilgilerini pekiştirdi.
Toplu taşıma araçlarında sırt çantası taşırken nasıl davranmamız gerektiğini bir örnekle canlandırdıktan sonra konuşan Beyoğlu İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Ahmet Yasin Kurt; “Çantalarımızla başkalarını rahatsız etmememiz gerektiğini öğrendik. Çantalarımızı düzenli olarak taşımalıyız ve İstanbulkartımız’ı otobüse binmeden önce hazırlamalıyız” dedi.
Diğer yolcuların haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini belirten 10 yaşındaki öğrenci Recep Yavuz; “Otururken yanımızdaki kişinin koltuğuna da oturmamalıyız. Çantamızı da koltuğa koymamalıyız” dedi.
Seyahat sırasında bilinçli olmak gerektiğine vurgu yapan 10 yaşındaki Ömer Ali Özyağlı, yaşlı yolculara seslendi. Onlara yer vermek istediklerini ancak, bunu isteklerin kendilerine ricayla yapılması gerektiğini belirten Özyağlı; “Yaşlılar; ‘Yavrum çok yorgunum bana yer verebilir misin? Oturmak istiyorum?’ dedikleri zaman onlara tabii ki yer veririz. ‘Çıksana’ diye konuşurlarsa, bundan çok rahatsız olurum” diye konuştu.
Öğrencilerin bu eğitimlerden olumlu etkilendiğini aktaran İETT Eğitim Müdürü Abdülhamit Çetin, güvenli yolculuk için nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu cümlelerle anlattı; “Toplu taşıma araçları özellikle günümüzde çok önemli yer teşkil ediyor. Dışarıda bekleyen yolcularımızın daha fazla sırada beklememeleri için duraklarda beklerken seyahat kartları hazır tutulmalı. Seyahat esnasında kapı önlerinde beklenme meli ve yeni binen yolculara yer açılmalı. Duraklara yaklaşınca butona basılmalı ve büyüklerimize karşı mutlaka saygılı olunmalı.”