18 NİSAN 2019 PERŞEMBE

5. WAC 2018 global gelişmelere baktı

Yeni işbirliklerinin geliştirilmesini sağlayan 5. WAC İstanbul 2018 Kongre- si’nde otomotiv sektörün geleceği ve pazar oluşumu masaya yatırıldı...

Ekleme: 12 Ekim 2018 Cuma 22:08/ Güncelleme: 12 Ekim 2018 Cuma 22:08
İSTANBUL-Sektördeki global gelişmelerin Türkiye’deki oyuncularla paylaşılmasını sağla- yan 5. Dünya Otomotiv Konferansı’nda Japonya’dan ABD’ye, İngiltere’den Almanya’ya 40- ’ın üzerinde ülkeden otomotiv sektörünün üst düzey yöneticileri ve lider firmaları biraraya geldi. Etkinlik boyunca sunumlar, paneller, va- ka ve takım çalışmaları gibi etkinliklerin gerçek leştirildiği konferansın açık oturumlarında, uz- man konuşmacılar deneyimlerini katılımcılarla paylaşma imkanı buldu. Workshop etkinliklerinde 15’li ve 20’li grupların bir araya geldiği etkileşim karşılıklı sinerji oluştururken, iki gün süren konferansta konuşmacıların sektör adına önemli tespitlerde bulunduğu gözlendi.
 
İşte o tespitlerden bazıları:
Garanti Bankası Tüketici Finansmanı Direktörü Demet Yavuz son yıllarda otomotiv sektörünün inanılmaz derecede geliştiğini ifade etti. Yavuz; “Sektörün bu gelişmesinin ardın- da, başka sektörlerle iş birliği yapması yatıyor. Bugün otomotiv finansmanının diğer finansmanlardan ayrılması, sektörün ve finans kuruluşlarının başarısı. 25 yıl önce showrooma 4-5 kez gider, sonra eşe dosta sorar, sonra tekrar showrooma gider, öyle araç alırdık. Sonra da bu aracın finansmanı için banka banka gezerdik. Şimdi Garanti Bankası olarak, şubelerden çıkıp yetkili satış bayileri ile iş birliği yaptık. Hayalimiz, süreci uçtan uca dijitalleştirmek. Yani, müşterimiz evde otururken beğendiği aracı almak için başvurusunu yapsın, sözleşmesi dijital onaylansın ve pizza söylemiş gibi aracı kapısının önüne gelsin” dedi.
Mercedes-Benz Türk CIO’su Gökçe Bezmez “Shared” başlığı altında paylaşılan araçlara önem verdiklerini, bu konunun gelirlerini artıracağını, artık yeni jenerasyonun araba sahibi olmak yerine esnek modeller üzerinde çalıştığını anlattı. Bezmez, dünyada 3 Trilyon 500 Milyar Dolar olan otomotiv sektörü gelirlerinin yüzde 80’inin araç satışından geldiğini, 2030 yılında bu gelirin 6 Trilyon 700 Milyarddolar olacağını, bunun sadece yüzde 55’inin araç satışından, yüzde 25’inin de mobil servisten kazanılacağını açıkladı.
Panasonic Amerika Direktörü Hakan Köstepen, bilgi tabanlı toplumlar oluştuğunu, araç ların yanı sıra insanların, nesnelerin, bilginin ve enerjinin hareketliliğinin sözkonusu olduğunu söyledi. Mobility’nin hayatları değiştirme si ile ilgili olarak Japonya’da Toplum 5.0’ın çık tığını anlatan Köstepen, internet kadar peoplenet denilen ağa odaklanıldığını açıkladı.
Türk ekonomisini değerlendiren ekonomist Özlem Derici Şengül, sürdürülebilir kalkınma için bu dönem teknoloji, insan kaynakları ve Ar-Ge’ye yatırım yapılması gerektiğini dile getiren Özlem Derici Şengül; “Dünyaya enjekte edilen 50 Trilyon Dolar’lık likidite 2015 yılından itibaren geri çekilmeye başlandı. Bu du- rum 5 yıl boyunca devam edecek. Bu nedenle kısa vadeli önlemlerle başa çıkma lüksümüz yok, önümüzdeki 10-20 yılı çok ciddi olarak planlamamız gerekiyor” dedi.
İsviçre Wisekey firmasının CEO’su Carlos Moreira, akıllı araçlarla birlikte bilgi güvenliğinin çok daha fazla önem kazanacağını anlatarak, araçların hacklenmemesi için her bir aracın asimetrik kimlikle yaratılması gerekeceğini vurguladı.