26 ŞUBAT 2021 CUMA

3. Pist için başvuru

18 Haziran 2020 tarihinde 3. bağımsız pistin uçuşa hazır olacağına dair başvuru, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne resmi olarak yapıldı...

Ekleme: 27 Nisan 2020 Pazartesi 14:47/ Güncelleme: 27 Nisan 2020 Pazartesi 14:47
İSTANBUL-İstanbul Havalimanı’nın 3. pist hazırlıklarında sona yaklaşıldı. 18 Haziran’da hizmete alınacak 3. bağımsız pist ile İstanbul Havalimanı, bu sayıda pist ile bağımsız paralel operasyon yapabilen Türkiye’de ilk, Avrupa’da ise Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan sonra ikinci havalimanı olacak. 3. pistin faaliyete geçmesi ile birlikte iç hat uçuşlarındaki mevcut taksi sürelerinde yaklaşık yüzde 50 oranında bir azalma ya- şanacak. Yapılan simülasyonlara göre or- talama uçak iniş süresi 15 dakikadan 11 dakikaya inecek, ortalama uçak kalkış süresi 22’den 15 dakikaya inmiş olacak.
Hava trafiğinin çok yoğun olduğu havalimanlarındaki sıkışıklığı hafifletmeyi amaçlayan, ikinci “End-Around Taksi Yolu” da yeni pist ile birlikte hizmete girecek. Böylelikle, aynı anda iniş kalkış yapılan İstanbul Havaliman’ında, uçakların yerdeki hareketlerinde kısıtlama olmayacak.
Diğer 2 bağımsız pistler gibi CAT III (kategori 3) olarak hizmet verecek üçüncü pist faaliyete geçtiğinde İstanbul Havalimanı, 3 bağımsız pist ve yedek pistlerle 5 adet operasyonel piste sahip olacak. Yeni pist sayesinde hava trafik kapasitesi saatte 80 uçak kalkış-iniş sayı sından en düşük 120’ye çıkarken, hava yollarının slot esnekliği de artacak. Yeni pist ile birlikte günlük olarak ortalama 2 bin 800’den fazla iniş kalkışa izin verebilecek kapasiteye ulaşılabilecek.
Çalışmalar hakkında bilgi veren İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu; “Havacılık sektörü açısından zorlu bir yıl geçiriyoruz ancak İstanbul Havalimanı’ndaki yolculuk deneyimini en üst noktaya taşımak için zo- runlu olan bu arayı fırsat olarak görüyoruz. Geçtiğimiz birkaç ay yaşadı- ğımız durağanlığı çabuk atlatacağımızı öngörüyoruz. Burada yeni pistimiz de bizi destekleyecektir. 3. pisti- mizin 18 Haziran 2020 tarihinde uçu- şa hazır olacağına dair başvurumuzu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne yaptık. İnşaatın tüm süreçlerinde olduğu gibi bu fazı zamanında tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Operas- yon süresince eleştirildiğimiz iç hat taksi sürelerinde çok ciddi azalmalar olacak. Böylece, yolcularımız İstanbul Havalimanı- ‘nda kusursuz müşteri deneyimi yaşayacak. Özellikle altını bir kez daha çizmek iste- rim ki; İstanbul Havalimanı Cumhuriyet tarihinin en bü- yük altyapı yatırımı ve ülkemizin en önemli ekonomik varlığıdır” diye konuştu.