07 TEMMUZ 2020 SALI

İstanbul Havalimanı’nın 3. pisti de hazırlanıyor

2020’nin ikinci yarısında hizmete alınması planlanan 3. pisti ile İstanbul Havalimanı, bağımsız paralel operasyon yapabilen dünyadaki ikinci havalimanı olacak...

Ekleme: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:13/ Güncelleme: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:13
İSTANBUL-Türkiye’nin dünyaya açılan yeni kapısı olan ve teknik özellikleri bakımından dünyanın birçok havalimanından ayrışan İstanbul Havalimanı, bağım sız 3 pisti ile yolculuk deneyimi noktasında da önemli bir rahatlama sağlayacak. 3. pist faaliyete geçtiğinde İstanbul Havalimanı, 3 bağımsız pist ve yedek pistlerle 5 adet operasyonel piste sahip ola cak. Yeni pist sayesinde hava trafik kapasitesi saatte 80 uçak kalkış-iniş sayısından 120’ye çıkarken, havayollarının slot esnekliği de artacak. Ayrıca, iç hat uçuşların opere edildiği piere yakın bir konumda olan 3.pistin tamamlanması ile birlikte mevcut taksi süreleri yüzde 50 azalacak. Böylece, yoğunluk dengelenecek.
İnşaatı devam eden İstanbul Havalimanı 3. pisti hakkında değerlendirmelerde bulunan İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kuru- lu Başkanı ve Genel Müdürü H. Kadri Samsunlu: “Sıfırdan, re- kor bir sürede inşa edilen dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin en önemli projeleri arasın- da yer alıyor. Dünya’da eşi ben zeri görülmemiş başarılı ve neredeyse kusursuz bir dev taşınmanın ardından operasyonları mız tüm hızla sürüyor. Dünya üzerinde hem inşaatı hem taşınması ile bu özelliklere sahip bir havalimanı yok. Bunu başarmanın da ayrıca gururunu yaşıyoruz. 6 Nisan 2019 tarihinden bu yana yaklaşık 17 milyon 500 bin yolcuyu ağırladık. Yolcuların böyle büyük bir yapıda her türlü konfora en kolay yolla sahip olacakları bir havalimanı oluşturmak için var gücümüzle çalıştık. Üç bağımsız pistimizi, gelecek yılın ilk 6 ayı içerisinde hizmete almayı hedefliyoruz. İnşaatı de- vam eden üç bağımsız pistin ta mamlanması ile birlikte sağlayacağı konfor ve zaman tasarrufuyla bu hizmet kalitesi iddiamızı da zirveye taşıyacağız. İstanbul Havalimanı ülkemizin en önemli ekonomik varlığıdır. Ülkemizin gelişmesinde lokomotif güç olacaktır” dedi.
Havalimanında uçak taksi sü- relerini daha da azaltmak için de diğer yandan ekstra çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda, taksi yolları yüzey altına yerleştirilmesi planlanmış trafiği hızlandıracak loop sensörleri, mikrodalga bariyerleri, kumanda kontrol panelle ri ve stop bar montaj çalışmalarına da başlandı. Ayrıca, yapılan bu çalışmalar esnasında kış öncesi yapılması planlanan taksi yolu asfalt ve boya tamir bakım çalışmaları da devam ediyor. 
 
Havalimanlarında
yoğun mesai!
 
DHMİ Genel Müdürlüğü, 2019 yılının Haziran Ayı’na ilişkin havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak trafiği, iç hatlarda 73 Bin 487, dış hatlarda ise 73 Bin 476 olduğunu açıkladı. Aynı ayda üst geçiş trafiği 41 Bin 190 olarak gerçekleşti. Böylece hava yolunda hizmet verilen toplam uçak trafiği üst geçişler ile birlikte 188 Bin 153’e ulaştı. Bu ayda, Türkiye geneli havalimanları iç hat yolcu trafiği 9 Milyon 080 Bin 111, dış hat yolcu trafiği ise 11 Milyon 504 Bin 383 oldu. Böylece söz konusu ayda direkt transit yolcular ile birlikte toplam yolcu trafiği 20 Milyon 606 Bin 926 olarak gerçekleşti. Havalimanları yük trafiği; haziran ayı itibarıyla iç hatlarda 70 Bin 131, dış hatlarda 186 Bin 975 ton, toplamda ise 257 Bin 106 tona ulaştı. Havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak trafiği, iç hatlarda 403 Bin 396, dış hatlarda ise 309 Bin 615 oldu. Aynı dönemde üst geçiş trafiği 227 Bin 897 olarak gerçekleşti.