19 EKİM 2019 CUMARTESİ

İstanbul Havalimanı’nda “18 Saniye” hazırlığı!

İstanbul’un yeni Havalimanı’nda yolcular yüz tanıma ve parmak izi kontrollerinin ardından 18-20 saniye içinde pasaport kontrolünden geçebilecek...

Ekleme: 22 Haziran 2019 Cumartesi 22:52/ Güncelleme: 22 Haziran 2019 Cumartesi 22:52
İSTANBUL-Emniyet Genel Mü dürlüğü ve İstanbul Havalimanı İşletmecisi (İGA), havalimanın da yolculara zaman kazandıracak yeni bir uygulama başlatıyor. Hızlı Pasaport geçiş sistemi olarak adlandırılan uygulamada yol- cular yüz tanıma ve parmak izi kontrollerinden ardından 18 saniye içerisinde pasaport kontrolünden geçiş sağlayacak. İstan- bul Havalimanı’nda gidiş katında 10, transfer ve geliş katında 20 ol- mak üzere toplam 30 adet hızlı pasaport geçiş bankosu bulunuyor. Bu sistemi T.C. pasapor tu taşıyan ve 18 yaş üstü herkes kullanabilecek. Sistemin donanımı İGA IT tasarımına uygun olarak yerli bir firma tarafından yapılırken, EGM Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından geliştirildi. Sistemin parmak izi ve yüz tanıma ekipmanları haricindeki tüm donanım ve yazılımı yerli bir firma tarafından yapıldı.
Sistem hakkında açıklamalarda bulunan İGA CIO’su Ersin İnankul; “Havalimanımız, yolcularımızın kendi check-in yapabildiği, kendi bagajlarını bı- rakabildikleri ve pasaporttan kendileri geçebildikleri şekilde dizayn edildi. Bu adımda da as- lında pasaportta yolcularımıza kendi kendilerine geçiş yapabilecekleri bir sistem kurduk. Bu sistem havalimanımızda 30 adet bulunuyor.
Bunların 10 tanesi gidişte, 16 tanesi gelişte ve 4 tanesi de transfer alanında bulunuyor. Yolcularımız havalimanımıza gelirken ve giderken bu sistem leri kullanabiliyorlar. Sistemin kullanımı çok basit. Hiç sıra beklemeden yine pasaportları ile beraber çipli pasaport kullanan 18 yaşını geçmiş bütün yolcularımız bu sistemi kullanabiliyor” dedi.
Pasaport kontrol sistemi ile ilgili bilgi veren İnankul; “Yolcularımız pasaportlarıyla beraber buraya geliyorlar. İlk noktada pasaportlarını okutuyorlar. Daha sonra parmak izi ve yüzlerindeki biyometrik veriyle beraber pasaporttaki bilgileri eşleştirip hızlı bir şekilde pasaport kontrolünden geçişleri sağlanıyor. Toplamda 18 ile 20 saniye arasında yolcularımız pasaport işlemlerini tamamlamış oluyorlar. Daha son- ra arkada polis memurlarımız yolcularımız istekleri üzerinde pasaportlarına damga vuruyorlar” diye konuştu.
İnankul; “Elektronik Pasaport Geçiş Sistemimizi Emniyet Genel Müdürlüğümüz ile beraber dizayn ettik. Kendileri bütün yazılımı gerçekleştirdiler biz de yerli ve milli kaynaklarla donanımları tasarladık. Uygulama Ramazan Bayramı- ’ndan önce test aşamasından geçti ve geçtiğimiz günlerde kullanılmaya başladı” dedi.