19 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

Hedef 450 Milyon yolcu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın açıklamasına göre; havacılıkta, son 15 yılda 210 Milyon yolcuya ulaşan kapasitede yeni hedef 450 Milyon...

Ekleme: 11 Mayıs 2019 Cumartesi 01:38/ Güncelleme: 11 Mayıs 2019 Cumartesi 01:38
İGA, THY ve Boğaziçi Üniversiteliler Derneği iş birliğiyle üniversitenin Albert Long Hall Sa- lonu’nda “İstanbul Havalimanı Ekonomisi: Gelecek ve Fırsatlar Paneli” düzenlendi. Etkinliğin açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı’nın, Türkiye’nin gelecek dönem büyüme hikayesinin itici güçlerinden biri, hatta en önemli sembolü olma potansiyelini taşıdığını söyledi.
Birçok bilimsel çalışma ve raporun bunu gözler önüne serdiğini dile getiren Bakan Turhan, dünyada hava ulaşımının öneminin, diğer ulaşım modlarına göre her geçen gün arttığını, yolcu ve kargo taşımacılığının hızla büyüdüğünü bildirdi ve dünyada 38 Milyon’a ulaşan uçak seferlerindeki tarifeli yolcu sayısının 2018- ’de yüzde 6 artarak 4.3 Milyar’a ulaştığını, küresel ticaretin yüzde 35’inin ve e-ticaretin yüzde 90’ı- nın havayolu ile sağlandığı bilgi- sini verdi. Havacılık faaliyetlerinin bugün dünyada, sadece ulusal ve bölgesel değil, küresel ge- lişmenin, kalkınmanın en önemli unsurlarından biri haline geldiğini aktaran Bakan Turhan, Türkiye’nin kilit konumundaki coğ- rafi lokasyonuyla 1.5 Milyar insanın yaşadığı, 35 Milyar Dolar GSMH ve 7 Milyar Dolar ticaret hacmine sahip ülkelere 4 saat mesafede olduğunu vurguladı.
Bakan Turhan, bu kapsamda son 16 yılda havacılığa önem verildiğini belirterek; “Tüm bunları dikkate alarak 2003’ten beri yürüttüğümüz hava ulaşım politikaları ve faaliyetleriyle, dünyada en hızlı gelişim gösteren ülkelerden biri haline geldik. Bugün ülkemiz, özellikle de İstanbul, dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bu nedenle bugüne kadar yaptığımız havacılık yatırımı 56 Milyar TL.’yi buldu” dedi.
Bakan Turhan, İstanbul Havalimanı’nın sahip olduğu ekonomik potansiyellerle kendi ken- disini yaptırdığını ve yatırım maliyetini karşılayacağını belirterek; “Her yıl 882 Milyon Euro devlete kira ödeyecek. Böyle potansiyeli olan bir havalimanımız” diye konuştu. Türk havacılık sektörünün dünya ortalama- sının üç katı büyüdüğünü, 34 Milyon olan yolcu sayısının son 15 yılda 210 Milyon’a ulaştığını kaydederek; “Hedefimiz 450 Milyon’a ulaşmak” dedi ve  yol- cu sayısında Avrupa’da 4., dünya da 10. sıraya yükseldiğini belirtti.