16 ARALIK 2019 PAZARTESİ

Havalimanlarında kuş uçurtulmayacak

Türkiye’de, havalimanlarında güvenlik teknolojilerinde bir ilk yaşanacak ve Ankara Esenboğa Havalimanı’na “Tehdit Algılama Sistemi” kuruluyor...

Ekleme: 21 Aralık 2018 Cuma 20:36/ Güncelleme: 21 Aralık 2018 Cuma 20:36
ANKARA-Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), havalimanlarında güvenlik teknolojilerine yatırımlarına devam ediyor. Terminal girişlerine kurulacak olan “Tehdit Algılama Sistemi”, saatte 10 Bin kişiye kadar tarama kapasitesine sahip olacak ve kişilerin üzerinde olası her türlü patlayıcıyı, uzun namlulu silahları gerçek zamanlı tespit ederek otomatik alarm verecek. Sistem güvenliğe de hız kazandıracak.
Esenboğa Havalimanı’nda Aralık Ayı’nda 2 veya 3 farklı kontrol noktasında sistemin faaliyete geçeceği açıklanırken, “Tehdit Algılama Sistemi”nin insan akışına engel olmadan, rahatlıkla saatte 10 Bin kişiye ka- dar tarama kapasitesine sahip olacağı ve kişilerin üzerindeki her türlü patlayıcıyı ve uzun nam lulu silahları gerçek zamanlı tespit ederek otomatik alarm veren bir sistem olacağı belirtildi.
Sistem, 18 yıllık AR-GE sonucu, dünyada gerçekleşen tüm canlı saldırıları analiz edilerek geliştirildi ve eş zamanlı çoklu tehditleri tespit kabiliyetine sahip olarak çalışıyor.
DHMİ’nin açıklamasına göre; Esenboğa’nın bu sistemi kullanan ilk havalimanı olacağını ve yaklaşık 6 aylık bir süreçte tüm testleri yapılarak uygulamaya alınmasına karar verildiği, ilerleyen zamanda diğer havalimanlarında ve buna benzer yerlerde sistemi uygulamayı hedeflediklerini de vurgulandı. Sistemin te- mel amacının terminal güvenliğini sağlayarak, Atatürk Havalimanı’nda yaşanan canlı bomba terör saldırısı ve bunun gibi benzeri saldırıların yaşanmasının önüne geçmek olduğunu ve bunu yaparken de yolcunun en hızlı ve seri şekilde terminal binasına girmesini sağlayarak güvenliğe önemli bir hız kazandırıp, sistemin öncü bir tarama metodu olarak düşünülmesi belirtildi.