20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

İstanbul Havalimanı “ENGELLİ DOSTU”

İstanbul Havalimanı’nda engelli yolcular için ayrı otoparklar, asansörler, hissedilebilir şeritli yollar, özel giriş kapıları tasarlandı...

Ekleme: 25 Kasım 2018 Pazar 22:31/ Güncelleme: 25 Kasım 2018 Pazar 22:31
İSTANBUL-İstanbul Havalima- nı, engelli yolcuların rahat kullanabilmesi ve her türlü hizmetten faydalanabilmesi için özel olarak düzenlendi. Havalimanı otoparkının toplam araç park kapasitesinin yüzde 5’i engelli yolculara ayrıldı. Havalimanının toplam 40 Bin araçlık otopark alanı göz önüne alındığında bu rakam, iki bin engelli park yeri anlamına geliyor. Ayrıca tüm engelli aracı park alanları, otoparktaki asansör noktalarına paralel olacak biçim de planlandı. Aracını park eden engelli, kolaylıkla asansöre ulaşarak havalimanına girebilecek. Belirlenen park alanlarına engel li işareti ve diğer araçların da bu alana park etmemeleri için uyarı levhaları konuldu.
Havalimanına giden engelli yolcular, terminale 2 yoldan giriş yapacak. Engelliler için özel tasarlanan yollardan havalimanına giriş yapabilecek. Servis katında araçtan iniş noktasından başlayıp giden yolcu katına çıkan asansör önlerine kadar, hissedilebilir yü zey şeritler bulunuyor. Giden yol cu katında otopark ve terminali birbirine bağlayan köprülerin oto park sınır noktasından başlayarak 2 köprü boyunca uzanan ve danışma ofislerinde son bulan 2 şerit hissedilebilir yüzey konul- du. Gelen yolcu katı da engelliler için özel hazırlandı. Gelen engelli yolcular, terminalin giden yolcu katında bulunan 2. kapıdan çıkış yapacaklar. Dış hatlar gelen yolcu, karşılayıcı-uğurlayıcı alanına açılan çıkış kapısından başlayarak 1 şerit hissedile bilir yüzey, iç hat gelen yolcu kar şılayıcı-uğurlayıcı alanına açılan çıkış kapısından başlayarak 1 şerit hissedilebilir yüzey 2. çıkış kapısına kadar uzanıyor.
Engellilerin toplu ulaşım araçlarına ve taksilere ulaşmaları için taksi yoluna kadar hissedilebilir yüzey konuldu.
Terminal, iç mekanlardaki hissedilebilir yüzeyler siyah ren- ge, dış mekanlar ise paslanmaz çelik rengine boyandı. Havalimanında engelliler için check-in kontuar, güvenlik ve pasaport geçişleri için ayrı bankolar oluşturuldu. Havalimanındaki yönlendirme levhaları engelli yolcu lar için özel olarak tasarlandı. Görme engelliler için Braille alfabesi yerleştirilen yönlendirme tabelalarına, zihinsel özürlülere yönelik anlaşılabilir sembol/piktogramlar konuldu.
Havalimanındaki otoparktan terminale bağlantı sağlayan köprülerde totem ve yönlendirmeler ile hizmet isteme butonlarının olduğu nokta ve asistan çağrı telefonları yerleştirildi. Otoparktan terminale giden yolcu katına bağlantı sağlayan 1, 3, 5, 7 numaralı köprülerde birer adet engelli asistan telefonu ve çağrı butonu konuldu. Gelen yolcu katında da karşılayıcı-uğurlayıcı salonunda birbirine eşit mesafelerde 4 adet engelli asistan telefonu yerleştirildi. Engelli yolcular, bu noktalardan yer hizmetleri kuruluşlarını arayarak hizmet talebinde bulunabilecek.
Giden yolcu için yer hizmetleri personelleri, bu noktalardan engelli yolculara refakat edip uçağa biniş kapılarına kadar götürecek. Gelen yolcu için ise yer hizmetleri personeli uçaktan inişten otopark, taksi yolu ve servis yolundaki ulaşım araçlarına kadar engelli yolculara refakat edecek. Terminaldeki tüm asansörler normal yolcu ve engelli yolcu standartlarına uygun hazırlandı. Türkçe ve İngilizce sesli uyarı sistemi, Braille alfabesi bulunan asansör önlerinde en az 170-170 santimetrelik manevra alanı bulunuyor. Yürüyen merdivenlerin, merdivenin başında ve sonunda kırmızı ve yeşil ışıklar ile hareket yönü ve hareket başlangıç yönü belirtildi. Ayrıca, her basamak kenarı merdiven çevresi ile zıt renkler ve tonlarla belirginleştirildi. Yürüyen bant eğimi yüzde 12’den daha az olarak ayarlandı ve hız ayarı uygulaması kullanılarak saniyede yarım metreden daha fazla hızlanması engellenebiliyor. Terminal binasına bağlı 77 adet yolcu köprülerinin her birinde engelli yolcuların kullanımına sunulan asansörler bulunuyor. İstanbul Havalimanı’nda 131 adet engelli yolcu, 63 adet engelli personel tuvaletinde yardım çağrı ve acil durum butonu bulunuyor.