26 MAYIS 2019 PAZAR

Havayollarında enfeksiyon riski

Yaşanan olaylar sonrası, güvenli ve rahat bir yolculuğun ilk kullanım aracı uçaklar da enfeksiyon riski yüzünden tartışılır hale geldi...

Ekleme: 14 Eylül 2018 Cuma 21:33/ Güncelleme: 14 Eylül 2018 Cuma 21:33
ABD-Geçtiğimiz günlerde, yaşanan olaylar sonrası uluslararası hava taşımacılığı enfeksiyon riskine karşı önlem almak için ortak hareket etme kararı aldı. Ayrıca, sağlık uzmanlarının görüşüne baş vurulması sonucu ortaya çıkan sonuçlar bu riski bir kat daha artırarak, tedbirlerde değişiklik yapılması gündeme geldi.
ABD’de ulusararası uçuş yapan 3 ayrı hattaki 3 ayrı firmanın yolcularından bir çoğunun rahatsızlanması sonrası güvenlik önlemleri artırıldı. Bazı yolcuların ateş, öksürük ve mide bulantısından şikayet etmesi üzerine terminale yanaştırılmayan uçakların bazı yolcuları sağlık ekiplerinin gözetiminde tahliye edilirken, ba zıları da birkaç günlüğüne karantina altına alınıp, daha sonra denetimli olarak serbest bırakıldı. Bunun üzerine harekete geçen 3 havayolu şirketi hemen bir araştırma yapıp, sonuçlarını beklemeye başladı.
Firmalardan birinin müracaat ettiği ABD’nin Emory Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Vicki Stover Hertzberg uçak gibi toplu taşımalarda enfeksiyon riskinin ne- den yüksek olduğunu ve bundan kaçınmak için ciddi tedbirler alın- ması gerektiğini açıkladı. Hertzberg’in yer aldığı bir grup araştır- macının yaptığı çalışmada ayrı- ca, uçak yolculuğu sırasında yolcunun oturduğu koltuğa göre has talık kapma riski de ölçüldü.
Yaşanan örneklerin raporlarına uygun olarak, yapılan simülasyon ve hastalığın bulaşma şe- killeri haritalandı. Hertzberg, çalışma sonucuna göre cam kenarında oturan yolcuların virüs yo- lu ile bulaşan hastalıkları kapma riskinin diğer yolculara göre da- ha az olduğu belirtti; “Yolculuk sırasında kapılan mikropların solunan havadan değil, yakınımızda oturan hasta bir yolcudan ya da koltuk ve çevresin- deki yüzeylerden geliyor” dedi.
Daha önce buna benzer yapılan bir çalışmada da öksüren bir yolcunun iki koltuk yanında, önünde veya arkasında oturan birinin hasta olma riskinin yaklaşık yüzde 8 olduğu tespit edilmişti. Hertzberg, koltuk kolları, yemek sehpaları, tuvalet muslukları, kapı kolları ve benzer ortak kullanılan yerlerden alınan örneklerde yapılan incelemelerde tehlikeli mikroplara rastlandığını belirtildi.
“Mikropların bu yüzeylerde saatlerce canlı kaldığını, bir gün sonra bile hayatta olan virüs bulunduğunu biliyoruz” diyen, ABD’li profesör: “Buralara dokunup sonra elimizi yüzümüze sürdüğümüzde hastalıklara davetiye çıkarmış oluruz, o yüzden sıkça ellerin yıkanması gerekiyor” uyarısında bulundu.
Uçak firmalarının yaşanan birkaç olayı birbiri ile paylaşıyor olması, aktarmalı taşımacılın çok kullanıldığı hava yollarında güvenli ve sağlıklı uçuş için tedbirlerin daha artırılacağı bekleniyor.