20 NİSAN 2019 CUMARTESİ

3. Havalimanı ilkleri yaşatıyor

Dünya’da gemiyle ikmal yapılabilen birkaç havalimanından biri olan İstanbul Yeni Havalimanı’nda 63 Bin tonluk gemiyle test amaçlı ilk yakıt sevkiyatı yapıldı...

Ekleme: 27 Ağustos 2018 Pazartesi 07:41/ Güncelleme: 27 Ağustos 2018 Pazartesi 07:41
İSTANBUL-Tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nda, açılışa 80 günden az kala bir ilk daha gerçekleşti. Karayolu yerine denizyolu vasıtasıyla temin edilecek yakıt için kurulan İGA Yakıt İkmal Limanı’ndan, test amacıyla 63 bin tonluk ilk sevkiyat yapıldı. Petrol Ofisi’nden temin edilen ilk test yakıt, limana yakın olarak kurulan yakıt tanklarına aktarıldı. 116 bin ton yakıt taşıma kapasitesine sahip LR2 PIONEER isimli gemi, İGA Yakıt İkmal Limanı’na yanaşarak toplam 63 bin tonluk yakıtı 12 km.’lik boru hattıyla havalimanı içindeki ve Türkiye’deki havalimanlarının yakıt kapasitesinin iki katı büyüklüğünde olan yakıt tanklarına aktardı.
İGA Havalimanı İşletmesi İc ra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü H. Kadri Samsunlu, İstanbul Yeni Havalimanı’nın dünya da bu büyüklükte gemilerle ikmal yapılabilen az sayıda havalimanından biri olduğunun altını çizerek şunları söyledi; “Projenin önemli kilometre taşlarından biri olan ilk yakıt sevkiyatının gerçekleşmesinden dolayı gururluyuz. Havalimanımızın devreye girmesiyle akaryakıt ikmal hizmeti verilebilmesi için ilk etapta günde 13 bin 200 m3’lük yakıtın temin edilmesi gerekeceğini öngörüyoruz.”
Deniz yolu aktarımı sayesinde, karayolu üzerinden yaklaşık 2250 adet nakliye aracı kul lanımına gerek kalmadan ve yük sek maliyetler içermeyen bir operasyon hayata geçti.
İGA Yakıt İkmal Limanı, yıllık yaklaşık 6 Milyon m3 yakıt alım kapasitesine sahip, 7/24 ik- mal yapabiliyor.