18 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ

143 körükten hizmet

29 Ekim’de resmi açılışı yapılacak olan 3. Havalimanı’nın terminal binasında çalışmalar sona geldi. Sadece 1 terminal binasında uçağa biniş için 19 ayrı kapı bulunacak...

Ekleme: 27 Nisan 2018 Cuma 20:44/ Güncelleme: 27 Nisan 2018 Cuma 20:44
İSTANBUL-1 Kasım 2018 itibariyle tüm uçakların iniş-kalkış yapacağı, toplam 5 binadan oluşacak 3. Havalimanı terminalinin bir ucundan diğerine yürümek için 6 km.’lik bir mesafe katetmek gerekecek. Bittiğinde, Avrupa’nın en büyük terminal binası olacak 3. Havalimanı’nda uçağa biniş ve inişte yolcuların kullandığı körük sayıları artırıldı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan; “Aynı anda 114 uçağa hizmet verebileceğiz. Ancak, bunların bir kısmı çift körük olacağı için toplamda 143 körükten hizmet vermiş olacağız” dedi.
Atatürk Havalimanı artık mevcut yolcu yoğunluğunu karşılayamıyor ve kapasitesini çoktan doldurdu. 3. Havalimanı’nda belki de en dikkat çeken şey yolcuların uçağa giderken kullanacakları kapılar. Sadece, 1 terminal binasının içinde 19 ayrı kapı var. Yani; yolcular uçağa 19 ayrı kapıdan binecek, böylelikle, kapı önlerinde yoğunluk yaşanmayacak. 
Açılacak olan 1. Etap’ta hazırlıklarda sona gelindi, son rötuşlar yapılıyor. En sık karşılaşılan sorunlardan birisi de bagaj bekleme süresi. Yeni havalimanında bu sıkıntının yaşanmayacağını belirten Bakan Arslan; “Çok sayıda konvör olacak. Yolcu uçaktan çıkıp salona gittiğinde hemen valizini alabilecek. Dakikalarca bekleyip ‘Bagajım geldi mi, gelmedi mi?’ gibi sıkıntılar da olmayacak” diye konuştu.
Havalimanına ulaşımı sağlayacak metro hattı hakkında da konuşan Bakan Arslan; “Gayrettepe-Havalimanı Metrosu’nun inşaatı şuan devam ediyor. Önümüzdeki yıl bitireceğiz. Gayrettepe-Havalimanı Metrosu ayrıca, Halkalı’ya uzamış olacak ve Halkalı’dan da Marmaray sistemi ile entegre olacak” dedi.
Bakan Arslan, Atatürk Havalimanı hakkında şöyle konuştu; “Atatürk Havalimanı genel havacılık dediğimiz anlamda hizmetine devam edecek. Özel jetler eğitim uçakları yurtdışından özel uçağı ile gelen misafirlerimiz, konuklarımız dahil olmak üzere o anlamda hizmet verecek. Ticari anlamdaki yolculukların tamamı buradan olacak.”