26 MAYIS 2019 PAZAR

Yeni nesil havaalanında “Her şey dahil” olacak!

“Daha hızlı, daha teknolojik” geleceğin mottosu olarak şimdiden kendine ait bir çoğunluk oluşturmaya başladı. Bu mottoya havaalanları da ekleniyor...

Ekleme: 23 Mart 2018 Cuma 22:57/ Güncelleme: 23 Mart 2018 Cuma 22:57
GELECEĞİN havaalanları, sadece, yolcu trafiğinin başlayıp, bittiği bir nokta olmaktan çıkıyor. Yerini, uzun soluklu ve “Her şey dahil” bir rol üstlenen merkezler halini alacak gibi görülüyor. Çünkü, ilk adımları atıldı bile. Oslo Havaalanı’nın yanına kurulacak olan yeni nesil “Havaalanı Şehri City Airport” ile İstanbul’da inşaatı sürmekte olan 3. Havaalanı projesi, geleceğin havaalanlarının ilk örnekleri olarak hayatımızda yer alacak.
“Her şey dahil” havaalanlarında amaç; yolculara daha çok imkan, çeşitli ticari alanlarda verimli vakit geçirmelerini sağlatmak. Yolcunun gerek transfer/transit geçiş, gerekse konaklamalı sürecinde sürücüsüz araçlar gibi teknolojik imkanlardan faydalanmasını sağlarken, yenilenebilir enerji kullanımlı her türlü konforunu temin edebilmesi için hazırlıklar yapılıyor. Şu anda projelendirilmiş ve inşaat süreci devam eden bu iki örnekte olduğu gibi, çevreci binalar, süper hızlı trenler, özel kompartımanlı metro vagonları da dahil olmak üzere, herşeyin elektrikle çalışacağı “Havaalanı Şehri”nde, yolcuların havalimanına ulaşması toplu taşıma araçlarıyla beş dakikadan fazla sürmezken, bu şehirlerin merkezleri kişisel araçlardan arındırılıp, stressiz bir ortam yaratılacak.
Yolculara kentsel bir psikoloji oluşturup, karma ticari alanların yanı sıra eğlence ve spor aktivitelerine de yer verilecek. Sürdürülebilir bir tasarıma sahip olması hedeflenen “Havaalanı Şehri”nin sadece havalimanı müşterilerine değil, içinde bulunduğu tüm kente de hizmet vermesi amaçlanıyor.