23 OCAK 2019 ÇARŞAMBA

Havacılık sektörü Çinliler’le tanışıyor

Son dönemde havacılık endüstrisinde yaptığı atılımlarla adından söz ettiren Çin, Boeing ve Airbus ile sıkı bir rekabete hazırlanıyor...

Ekleme: 9 Mart 2018 Cuma 23:03/ Güncelleme: 9 Mart 2018 Cuma 23:03
ÇİN üretim çalışmalarında me- safe kat ettiği, saatte 6 Bin 80 km. hıza ulaşacak hipersonik yolcu uçağıyla elektrikli yolcu uçağı RX1E Ruixiang, bölgesel uçuşlara başlayan COMAC üretimi ARJ21, hizmete giren uzun menzilli stratejik ağır men- zil uçağı Y-20 ve kısa süre ön- ce fabrikadan çıkan ve dünyanın en büyük amfibik uçağı unvanını elinde bulunduran AG600. Havacılık endüstrisin- de Çin etkisi yakın zamanda artacak görülüyor.
COMAC şirketinin geliştirdiği C919 model yolcu uçağının ilk teslimatı 2021’de yapı- lacak olmasına rağmen şimdiden 815 adet siparişe ulaşmış durumda. Tek koridorlu yolcu uçağı olan C919, Boeing 737 ve Airbus A320 ile yarışacak. Bu modelinin akabinde ise çift koridorlu, büyük gövdeli yol- cu uçakları gelecek. Ayrıca, Çin havacılık endüstrisi, ses hızını aşan süpersonik uçuşlardan da hızlı olan hipersonik uçuşlar konusunda çalışıyor.
Çinliler’in, dünyanın herhangi iki noktası arasındaki mesafeyi 3 saatin altına indire cek projenin detayları gün yüzüne çıkmaya başladı. “I Plane” olarak adlandırılan proje ile Çin yüksek hızlı uçuşlarda da lider olmak istiyor. Bugün, ortalama 850 km/saat hıza sahip tipik ticari yolcu uçaklarından altı kat, süpersonik bir uçaktan ise iki kat daha hızlı olan en fazla 50 yolcu kapasiteli hipersonik jet ile saatte 6 Bin 80 km. hıza ulaşabilecek.
Çin Bilimler Akademisi’n- de yapılan araştırmalarda, rüz- gar tüneli testinde yaklaşık 8 Bin 600 km/ saat hıza ulaşabildiği tespit edilmiş. Bu hızın de- ğerini anlamak için Süpersonik Concorde’un ulaşabildiği en yüksek hızın 2 Bin 179 km/ saat olduğunu belirtelim. Pro- je hayata geçince Pekin-New York uçuş süresi 2 saatin altına inecek. Uçağın sivri bur- nu ve kanatlarında türbülans ile hava sürtünmesini azaltmak için iki set bulunuyor.