17 ŞUBAT 2019 PAZAR

Korkutan uyarı!

NASA Radyasyon Bölümü, insanın aldığı radyasyon dozunun miktarının atmosfere yaklaştıkça artığını, bu durumun sağlığımızı temelden etkilediğini açıkladı...

Ekleme: 5 Ocak 2018 Cuma 22:22/ Güncelleme: 5 Ocak 2018 Cuma 22:22
NASA, uçmanın insan sağlığına olan etkileriyle ilgili geniş kapsamlı korkutan bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre; “İnsanın aldığı radyasyon do- zu miktarı atmosfere yaklaştıkça artıyor. Yerküreden ayrıldıkça, hayati anlamda koruyucu olan kozadan ayrılıyor ve yukarıya doğru yükseldikçe radyasyona çok daha fazla maruz kalıyoruz” denildi. 
NASA’daki bu açıklamayı yapan Radyasyon Bölüm Uzmanı Eddie Semones; “Kozmik ışınlar önemli bir maruz kalma riski taşımıyor. Fakat, yerin çok üstünde, parçacıkların sızdırma olasılığı çok daha yüksek. Bu yüksek enerji yüklü parçacıkları biz göremiyoruz. Kozmik ışınlar veya kozmik radyasyon olarak da adlandırılan bu parçacıklar, neredeyse hafif hızda hareket eden demir ve nikel gibi atomların çekirdeğidir” diye, bir açıklama yaptı.
Semones, daha sonra; “Kozmik ışınlar ortaya çıktığında, vücutlarımızın derinliklerine nüfuz edebilen iyonlaştırıcı radyasyon oluştururlar. Dokumuzda ve DNA’mızda meydana gelen bu potansiyel hasar, sağlığımız için ciddi riskler oluşturur. Kanser, üreme sorunları ve bilişsel sorunlara neden olabilir. Bu yüzden uçmak riskli olabilir. Pilotların ve uçuş görevlilerinin karşılaştığı tek radyasyon şekli kozmik ışın değildir. Özellikle, jet uçaklar üzerin- de uçanlar genellikle kozmik radyasyona daha fazla maruz kalmaktadır. Bu nedenle, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), havayolu mürettebatını 1. derece ‘Radyasyon İşçisi’ olarak sınıflandırır” diyor.
Uluslararası Radyolojik Koruma Komisyonu (ICRP), mürettebat üyelerine yılda 20 mSv’den  (radyasyonun insan vücudunda zararlı etkilerinin ölçümünde kullanılan uluslararası bir birim) fazla maruz kalmamalarını öneriyor. ICRP, diğer taraftan halkın yılda 1 mSv’den daha azını alması gerektiğini söylüyor. Maruziyetleri en aza indirge- mek için, havayolu personeli, CDC’ye göre; yüksek irtifada veya kutupların üstünde uçtuğunda çalışmayı sınırlandırmalıdır. Gebe ekip üyeleri, özellikle, ciddi olarak risk altındadır ve ilk üç aylık dönemlerinde uçmamaya çalışmalıdır deniliyor!..