26 MAYIS 2019 PAZAR

2019’da hava trafiği yüzde 20 yükselir

Sabiha Gökçen Havalimanı Üst Yöneticisi Ersel Göral, devreye girecek 3. Havalimanı ile İstanbul’da hava trafiğinde önemli bir yükseliş yaşanacağını söyledi.

Ekleme: 24 Kasım 2017 Cuma 23:41/ Güncelleme: 24 Kasım 2017 Cuma 23:41
İSTANBUL-Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Terminal İşletmecisi (İSG) Üst Yöneticisi Ersel Göral, 2019’da trafiği en az yüzde 20 artıracaklarını açıkladı. Göral, çift haneli artan hava trafiği nedeniyle kapasite sorunu yaşadıklarını, ikinci pistin açılmasıyla bu sorunun ortadan kalkacağını belirtti. Önümüzdeki yaz sezonunda Emirates’in Sabiha Gekçen’e günlük uçuşlara başlayacağını belirten Göral, Yeni İstanbul Havalimanı ile beraber İSG’den de uçacak yeni havayolu şirketlerinin olacağını kaydetti. 
THY’nin de trafiğini artıracağını belirten Göral, gelecek taleplere karşı hazırlıklar yaptıklarını dile getirdi. Göral, şu an tek pistte saatte 40 olan uçak kapasitelerinin ikinci pistle birlikte 80’lere ulaşacağını söyledi. Güral, yılda 33 Milyon yolcu olan kapasitelerini önümüzdeki yılın ortasında 41 Milyon’a çıkacağını belirtti.
Göral, “Bu artış böyle devam ederse terminal bile bize yetmeyecek. Buna yönelik Savunma Sanayi Müsteşarlığıyla görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Şu an kullanımda olmayan eski terminali yıkıp, oraya yeni bir terminal yapma düşüncemiz devam ediyor. Henüz net değil ama eski terminali yıkacağız. Oraya yapacağımız yeni binayı iç hatlar yolcusu için, mevcuttakini ise dış hatlar terminali olarak kullanacağız” dedi.
Ulaşımda kolaylıkların sağlanması gerektiğine dikkat çeken Göral, “Metro inşaatı projesi devam ediyor. 2018 sonunda devreye girecek. Şu an Kartal-Kadıköy hattına, şimdi Kartal-Pendik bağlantısı yapılıyor. Pendik’ten sonra metro Sabiha Gökçen’e bağlanacak. Böylece, hem Kadıköy’e direkt, hem de Marmaray ile Taksim’e direkt bağlantısı olan bir havalimanı olacak” dedi.