26 MAYIS 2019 PAZAR

THY yine örnek

Son zamanlarda global havayolu şirketlerinde krizler sonrası kapanmalar artarken, bu kapanmalara bir yenisi daha eklendi...

Ekleme: 10 Kasım 2017 Cuma 21:35/ Güncelleme: 10 Kasım 2017 Cuma 21:35
İLK olarak İngiltere’nin 5. havayolu şirketi Monarch kapandı. Monarch’ı Almanya’nın 2. Avrupa’nın ise 7. büyük uçak şirketi olan Air Berlin takip etti. Air Berlin, gider ayak Türkiye’deki turizmden dolayı yani; turizm sektörünün yavaşlamasından dolayı battığını açıklamıştı. Ancak, bu açıklamasını daha sonra yalanlayıp, iyi hesap yapamadıkların, Türkiye’nin bir suçu olmadığını kabul etmişti.
Şimde de, ABD’nin yerli havayolu şirketlerinden Island Air, tüm seçenekleri sonuna kadar kullandıklarını ancak, şirketi ayakta tutamadıklarını ve bu durumdan dolayı şirketin faaliyetine son verdiklerini açıkla- dı. Firmanın CEO’su David Uchiyama çalışanlarına durumu bir elektronik posta ile duyurdu. CEO, içinden gelmeyerek 10 Kasım tarihinin Island Air için son günü olduğunu bildirdiğini söyledi. Firmanın iflasını açıklamasının öncesinde iflasını ilan eden havayolundan bilet alan yolcular bir hafta süreyle alternatif havayolu şirketlerine yönlendirildi. Geri ödemeler için de müşterilerden bankalarıyla iletişime geçmeleri istendi. Daha önceleri ünlü milyarder Larry Ellison’un kontrolünde olan Island Air, geçen yıl satışa çıkarılmıştı. Satılmasının ardından toparlanamayan şirket Ekim ayında iflas kurumuna gide rek başvuruda bulunmuştu. Tam 37 yıl boyunca faaliyetini sürdüren firmada 400 personel bulunuyordu. Şirket son dört buçuk yıldır sürekli zarar ediyordu.
Island Air iflasını açıklamasının ardından, bu yıl aynı sorunu yaşayarak iflas eden Monarch, Air Berlin, Alitalia, VIM Avia, Buryat ve VLM’nin arasına katıldı.
Tüm bu gelişmelerin ışığında THY bir kez daha öne çıkarak, “Örnek” alınacak firma olduğunu açıklandıı. David Uchiyama, kapatma kararı vermeden önce yaptığı bir açıklamada, “Keşke, THY’yi örnek alsaydık” diyerek, havacılık sektöründe bir ilki ortaya koydu. Şimdi, dünyanın tüm havayolu şirketleri THY’nin yönetim modeli üzerinden yeni kararlar alarak, geleceğe daha güvenle uçmaya çalışacaklar.
 
THY net kârını 5’e katladı
 
Türk Hava Yolları, Temmuz-Eylül dönemi ilişkin finansal gelişmelerini açıkladı. Şirketin 3. çeyrekte ulaştığı net kârının 2 Milyar TL.’yi geçtiğini açıkladı...
 
THY, 3. çeyrek finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformuna iletti. Şirketin net kârının ciddi oranda yükseliş kaydettiği dikkatlerden kaçmadı. 2016 Temmuz-Eylül döneminde 548 Milyon TL.’lik net kâr elde ettiğini duyurmuştu. Bu yılın aynı dönemindeyse 2 Milyar 400 Milyon TL.’lik net kâra ulaştığı bildirildi. THY yazılı olarak yaptığı açıklamada, yılın 3. çeyreğinde esas faaliyet kârının 939 Milyon Dolar’a ulaştığı belirtti. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı, üçüncü çeyrek sonunda ulaşılan rakamları değerlendirdi. Aycı, 2017 Temmuz-Eylül döneminde ulaştığı kârın perfor- mansının kanıtı olduğunu ifade etti.