26 MAYIS 2019 PAZAR

10 Bin yolculu test!

29 Ekim 2018 tarihinde birinci kısmının açılışı planlanan 3. Havaalanı için 200 farklı senaryo üzerinde çalışılıyor. Bunlardan biri de 10 Bin yolculu test olarak gerçekleştirilecek...

Ekleme: 26 Ağustos 2017 Cumartesi 01:23/ Güncelleme: 26 Ağustos 2017 Cumartesi 01:23
İSTANBUL-Dünya’nın en büyük ve en iyi havalimanı olma hedefiyle yapımı hızla süren İstanbul 3. Havalimanı’nın 24 saat içinde hiçbir aksaklık yaşanmadan faaliyete geçmesi için kapsamlı bir hazırlık sürecine girildi. İstanbul Grand Airport (İGA) Havalimanı İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, havalimanının açılması için Operasyonel Hazırlık ve Havaalanı Transferi (ORAT) dönemini başlattıklarını, Haziran ayından bu yana da 50’nin üzerinde toplantı yaptıklarını açıkladı. İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, 3. Havalimanı 29 Ekim 2018’de planlanan birinci kısım açılışı için 200 farklı senaryo üzerinde çalıştıklarını belirtti.
Keskin; “Dünya’da bugüne kadar yaşanmış en kapsamlı havalimanı taşınması olacak. Bundan önceki örnekleri çok iyi inceliyoruz. O çalışmalardaki eksiklikleri saptıyoruz. Bu operasyonlarda çalışan uzman kişileri de kadromuza aldık. Açılıştan 6 ay önce küçük küçük denemeler olacak, ancak, 3 ay önce daha sık denemeler yapacağız. İlk adımda 10 Bin’e yakın yolcu ilan edeceğiz. Bu yolcular için hem kast ajansları, hem de üniversitelerle çalışacağız. Bu kişilerin geliş gidişleri, yemekleri karşılanacak, çok olmasa da biraz para da alacaklar. 2 Milyon Dolar’lık bir bütçemiz var” dedi.
Keskin, daha sonra şöyle konuştu; “Evet. Bunların 3. safhasında beklenmedik durum denemeleri yapılacak. Acil çıkışlara gönderilecekler vs... Bundan sonraki adım ileri düzeyde denemeler için yapılacak. Birçok sistem tek senaryoda uygulanacak. Binin üzerinde yolcunun aynı anda farklı yolculuklar için geldiği senaryolar devreye girecek. Bunların tümü uçaksız denemeler. 5. deneme ise uçakla yapılacak. İlk uçuşlar, 29 Ekim’den önce denemeler için yapılacak. 3-4 uçaklı deneme planlıyoruz. Bagaj ve yük sistemlerinin uçak ekranına aktarımı deneyimlenecek. Uçak iniş kalkış yapacak. Bir yere gitmeyecek. Bundan sonraki adımda da uçak ve yolcular var ve kaza, hava mualefeti, yangın gibi olaylarda neler yaşanabileceği denenecek. Toplamda havalimanı açılmadan 6 safhada 200 senaryo denenecek. Bu uygulamalar çok önemli...”