18 NİSAN 2019 PERŞEMBE

FORD OTOSAN 2015 yılı lideri

Pazarın üzerinde büyüme kaydeden Ford Otosan, Türkiye otomotiv pazarının ticari araç liderliğinin yanı sıra Türkiye ihracatının da lokomotifi olmaya devam etti...

Ekleme: 3 Mart 2016 Perşembe 18:31/ Güncelleme: 3 Mart 2016 Perşembe 18:31

2015 yılında Türkiye ticari araç satış liderliğinin yanı sıra ihracatın da lokomotifi olan Ford Otosan, ürettiği araçlarla 2015 sonu itibarıyla Ford’u Avrupa’nın bir numaralı ticari araç markası konumuna taşıdı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün; “Ford Otosan’ın iç pazardaki başarısını artırırken, ihracat odaklı büyümeye devam edeceğiz. Bugün geldiğimiz noktada, bölgesel bir otomotiv şirketi olmaktan çıktık. Otomotiv teknolojilerinin küresel oyuncusu haline geldiğimize ve önümüzdeki dönemde bu konumumuzu daha da pekiştireceğimize inanıyoruz. Bunu yaparken; sürdürülebilirliğimizin ve Ford’un yeni nesil vizyonunun önemli temel taşlarından inovasyon, AR-GE faaliyetlerimiz ve dijital çalışmalarımızdan güç alacağız” dedi. 

2015, Ford Otosan’ın 1.6 Milyar Dolar’lık yatırımını tamamlayıp, meyvelerini almaya başladığı bir yıl oldu. Sektördeki öncü rolünü sürdüren Ford Otosan, bir önceki yıla oranla %37 artışla, yılı 334 bin 622 adet rekor üretim gerçekleştirdi. Türkiye’nin Ticari Gücü 2015 yılsonu itibarıyla, Türkiye ticari araç üretiminin %59’unu gerçekleştirdi. 

Otosan’ın gurur kaynaklarından biri olan ağır ticari araç markası Ford Trucks, global pazarlarda büyümeye devam etti. Afrika pazarında stratejik üs olarak kabul edilen Fas’ta açılan bayii ile, Rusya ve Ortadoğu’nun ardından Ford Trucks’ın büyümesi Afrika’ya taşındı. Umman ve Bahreyn’de açılan Ford Trucks bayileriyle, Ortadoğu’da genişleme operasyonu büyük oranda tamamlandı. Bu pazarlarda, Ford Otosan’ın AR-GE gücüyle, bölgenin koşullarına göre geliştirilen özel modellerini satışa sunuldu. 2015’te Ford Trucks ile dış pazarlarda büyürken iç pazardaki hamlelerine devam etti. Son yıllarda büyük önem kazanan ve kurumsallaşma ihtiyacının kendisini daha çok hissettirdiği 2. el ağır ticari alım-satım operasyonları için yeni bir marka oluşturdu. 2. elde Ford Trucks güvencesiyle hizmet sunma hedefiyle TruckMarket’ı hayata geçirdi. Ford Trucks, İkinci el organizasyonları ile güçlenen 4S plaza yapılanmasını da 2015 yılında tamamladı. Ford Trucks, büyük filo satışlarına da imza atarak, tek seferde 400 adede kadar yaptığı satışlarla ses getirdi. 

Kuruluşundan bu yana kesintisiz olarak AR-GE faaliyetlerine yatırım yapan Ford Otosan için 2015, ürün portföyündeki yeniliklere ek olarak, Türkiye ve otomotiv sektörü için önem taşıyan bir yatırıma da sahne oldu. Türkiye’nin en büyük AR-GE Merkezi olan Sancaktepe AR-GE Merkezi’nin resmi açılışı  yapıldı. 'Bir aracı sıfırdan ticari bir ürün haline dönüşene kadar, motoru da dahil olmak üzere komple tasarlayacak, geliştirecek ve test edecek tüm yetenek ve altyapıya sahip tek Türk otomotiv şirketi' olan Ford Otosan, yeni merkezinde Türkiye’de bir ilk olan Sanal Gerçeklik Laboratuvarı’nın (CAVE) yanısıra motor yazılımı yapılan HIL Laboratuvarı, Tasarım Stüdyosu ve 1.500 mühendisi ile tüm dünyaya Türkiye’den araç ve motor geliştirmeye devam ediyor. Ford Otosan; yetkin mühendisliğinin ve AR-GE gücünün en önemli göstergelerinden biri olan ve 100 milyon doları aşan yatırımla hayata geçirdiği; 9lt ve 13 lt, E3, E5 ve E6 emisyon değerine sahip olan Ecotorq motoru da 2016 yılında pazara sunacak. Ağır ticari araç, dizel motor ve motor sistemleri konusundaki AR-GE çalışmalarıyla Ford’un küresel merkezi durumunda olan Ford Otosan, binek ve hafif ticarideki mühendislik çalışmalarıyla da Global Ford’a hizmet veriyor.