02 MART 2021 SALI

Otomotiv firmalarından ihracat hamlesi geliyor

Yeni döneminde otomotiv ve mobilite firmalarını global süreçlere hazırlayan Uluslararası Hızlandırma Programı Innogate ile firmalar ABD’ye ayak bastı. 8 firma, ihracat atağına kalkacak...

Ekleme: 28 Haziran 2019 Cuma 21:54/ Güncelleme: 28 Haziran 2019 Cuma 21:54
İTÜ ARI Teknokent liderliğin- de, İstanbul Kalkınma Ajansı- ‘nın (İSTKA) desteğiyle yürütülen Innogate Uluslararası Hızlan dırma Programı, yeni dönemin de otomotiv ve mobilite firmalarına kapısını açtı. Innogate programının İstanbul ayağında 14 şir ket, 6 hafta boyunca Silikon Vadisi’nden gelen mentorlar ile birlikte; ABD otomotiv pazarına gi riş stratejileri, ABD’de yayılma kanalları, rakip-pazar analizi, inovatif ürün konumlama, ürün fiyatlaması ve dijital pazarlama gibi başlıklar üzerinde çalıştı.
Programın İstanbul ayağına katılan firmalar arasından Alcomet, Altınay Enerji Teknolojileri, Çelik Halat, Ditaş, Eteration, Ortakçı Cam, Ottoo ve Thread In Motion ABD dönemine de dahil oldu. 8 firma, yarısı San Francisco ve yarısı Detroit’te olmak üzere 3 hafta boyunca ABD otomotiv sektörünü ve dinamikleri- ni yakından inceleyecek. Firmalar ayrıca sektördeki son trendlerle ilgili bilgi almak ve kendi firmalarının iş geliştirme faaliyet leri için Tesla, Schneider Electric, ve Mitsubishi gibi kuruluşlardan uzmanlarla buluşacak.
Innogate ile ABD’ye giden firmalar arasında yer alan, yıllık dört buçuk milyon adetlik üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en bü- yük Orijinal Malzeme Üreticisi ’ne çalışan rot üreticisi Ditaş, 30 yılı aşkın başarılı geçmişi ile direksiyon ve süspansiyon sistem parçaları üretiminde, yurt içine olduğu kadar yurt dışıaraç üreticisi firmalara da yüksek kaliteli ürünler sunuyor. Bağlantılı araç ve mobilite platformu Ottoo ise otomotiv ekosistemine dahil sek- törlere dönüşüm sağlıyor.
Aralarında Mercedes Benz, Renault, Hyundai, Unilever, BSH, THY gibi birçok markanın da yer aldığı şirketlere çözümler sunan Thread In Motion, endüstri 4.0 süreçlerinde mavi yaka personelin ergonomisini artırarak, iş yükünü kolaylaştıran, giyi lebilir teknoloji platformu olarak hizmet sunuyor. Innogate ile ABD’ye giden firmalar arasında yer alan Thread In Motion, ilk giyilebilir teknoloji ürünü WIO ’yu üreterek 15 farklı sensörü bir eldiven içerisine entegre etti. Şirket bu ürünüyle çalışan performansını ve ergonomisini artırır ken; işletmelere hız, izlenebilirlik ve verimlilik de kazandırıyor.