19 EKİM 2019 CUMARTESİ

OSD: Sektör nefes almayı sürdürecek

2018 yılının son günü otomotiv sektörünü de kapsayan KDV ve ÖTV indiriminin 2019 yılının ilk çeyreğinde süreceğinin açıklanması araç pazarını rahatlattı...

Ekleme: 4 Ocak 2019 Cuma 20:13/ Güncelleme: 4 Ocak 2019 Cuma 20:13
ANKARA-1 Kasım-31 Aralık 2018 dönemini kapsayan, yeni gelen açıklamayla bu yılın 3 ayında da süreceği belirtilen vergi indirimine göre, motor hacmi 1600 cc altında ve ÖTV matrahı 70 bin TL.’nin altındaki otomobillerde uygulanan yüzde 45 oranındaki ÖTV, yüzde 30’a indirildi. Yine 1600 cc altındaki motor hacmine sahip ve ÖTV matrahı 70 Bin TL. ile 120 Bin TL. aralığında olan otomobillere uygulanan yüzde 50 oranındaki ÖTV de yüzde 35’e indirilmiş olarak uygulanmaya devam edecek. Tüm bunlarla birlikte ticari araçlardan alınan KDV oranının %18’den %1’e düşürülmesini öngören uygulama da bu yılın ilk üç ayında sürecek.
OSD (Otomotiv Sanayii Derneği), yılın ilk 3 ayında devam edeceği belirtilen söz konusu düzenlemeleri, 2019’un ilk çeyreğine damgasını vuracak, özellikle, ulusal pazar odaklı satışlara etkisiyle Türk otomotiv sana- yinin üretim ve istihdam sürekliliğine derin nefes aldırmaya devam ettirecek pozitif gelişme olarak karşıladı.
OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün; “2018 yılının son 2 ayını Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve bizi can kulağıyla dinleyip büyük bir özveriyle destekleyen Bakan Yardımcılarımızın otomotiv sektörü için attıkları hayati destekle tamamladık. Şimdi Hazine ve Maliye Bakanımızın verdiği müjdeyle sektöre yaşam enerjisi veren düzenlemelerin, 2019 yılının ilk 3 ayında da uygulanma- ya devam edecek olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Bu noktada özellikle bakan yardımcılarımıza KDV indirimindeki mağduriyeti giderdikleri için ayrıca teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Yenigün, 2018 yılının son 2 ayında uygulanan ÖTV ve KDV indirimi teşviklerinin 2018 yılına damgasını vurduğunu hatırlatarak; “Sektöre derin bir nefes aldıran bu çok pozitif atılım, otomotiv sanayine olduğu kadar sektörün tamamına yaşam enerjisi verdi. Alınan bu isabetli kararların, 2019 yılının ilk 3 ayında da uygulamada kalacak olmasından ayrıca büyük mutluluk duyuyoruz. Söz konusu düzenlemeler, 2019 yılının ilk çeyreğine de büyük etki edecek ve özellikle ulusal pazar odaklı satışları destekleyen etkisiyle Türk otomotiv sanayinin üretim ve istihdam sürekliliğine derin nefes aldırmaya devam ettirecek çok pozitif bir gelişmedir” dedi.
Yenigün; “Bizi ilk görüşmeden bu yana can kulağıyla dinleyen ve sektörün tüm sorunlarını son derece büyük bir ciddiyetle ele alan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılarımız Sayın Bülent Aksu ve Sa- yın Osman Dinçbaş ile kurduğumuz kusursuz iletişimimiz bu çözümün ortaya çıkmasında büyük rol oynamıştır. Bu noktada, özellikle, bakan yardımcılarımıza KDV indirimindeki mağduriyeti giderdikleri için ayrıca teşekkür ediyoruz. Bu karar, birlikte hareket edilince sorunların daha kolay çözüldüğünü de göstermiştir” dedi.