19 EYLÜL 2018 ÇARŞAMBA

KDV Kanunu yenileniyor

TÖHOB, yasal tanım dahil, ekonomik dengeleme için düzenlemelere gidilmesini, bu çerçevede de KDV Kanunu’nun yenileneceğini memnunlukla karşıladı...

Ekleme: 12 Haziran 2017 Pazartesi 12:23/ Güncelleme: 12 Haziran 2017 Pazartesi 12:23
Maliye Bakanı Ağbal, KDV Kanunu’nun baştan sona gözden geçirileceğini söyledi. Ağbal, mükellefiyet mal, hizmet teslimleri, konu, vergi oranları, istisnalar, ödeme zamanı, indirimli oranlarının ele alınacağı bir düzenleme üzerinde çalışıldığını söyledi. Mevcut şekli ile sürdürülebilirliği bulunmayan bu sistemin kayıt dışılığı tetiklediğini de belirterek, sorunu aşmak için 3 ay çalışma süresi öngördüklerini, sonuçlandıracaklarını söyledi.

Bakan Ağbal’ın açıklamasını özel halk otobüsleri sektörü açısından olumlu bir aşama olarak değerlendiren TÖHOB, ortaya konulan çözüme dönük öngörülerinin kentiçi toplu taşıma sektörü adına iletilen taleple örtüşen çözüm olduğunu açıkladı. TÖHOB Genel Sekreteri Onur Orhon; “Önlem ağırlığının KDV oranlarının düşürülmesine dönük olması, öngördüğümüz çözüm önerilerimiz ile birlikte uygunluk taşıyor” diye konuştu.

TÖHOB’un STK niteliğiyle kentiçi toplu taşıma hizmet sektörünün tek çatı örgütü olarak, özel sektör girişimcileri adına kabul edilebilir öngörülerle kamu otoritesine çözüm sunması, yeni yapılanmadaki özel-kamu işbirliğine de olumlu örnek oluşmuştur. Bu örnekle birlikte asıl noktanın, kurumsal yapıya uygun çıkışla ancak, bu yolla mümkün olduğunun da ispatı olarak görülmelidir. Çünkü, TÖHOB, kurumsallığın savunucusudur.