20 HAZİRAN 2019 PERŞEMBE

KKTC ilk yerli oto “Günsel”i tanıttı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde üretilecek olan ve merakla beklenen ilk yerli otomobilin marka, model ve teknik özellikleri basına tanıtıldı...

Ekleme: 21 Ekim 2016 Cuma 19:14/ Güncelleme: 21 Ekim 2016 Cuma 19:14

 

KKTC-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilk kendi yerli otomobiline sahip olmak için önemli çalışmalar yapıyor. Yakın Doğu Üniversitesi, “Günsel Model 1” adı- nı verdiği otomobilin resmi tanıtımını yaptı. Tasarım ve geliştirme çalışmaları haricinde üretiminin de KKTC- ’nde üretilecek araç 90 fark lı tasarım sonucu ortaya çıkan yeni nesil araç olmak iddiasında. Üniversite bünyesinde farklı disiplinlerde ki bilgi birikiminin bir araya getirilerek oluşturulduğu otomobil, modern teknolojileri ihtiva eden bir profil sergiliyor. Tasarım olarak özellikle ön far grubuyla bir miktar Audi havası taşıyan ancak genel olarak şehir yaşamanın ihtiyaçlarına ya nıt verecek, bunu yaparken dinamik görünümden de taviz vermeyen bir otomobil portesi çiziyor.
İsimlendirme metodolo jisi olarak Tesla’nın izinden giden otomobil, tamamiyle elektrikli bir araç. En yüksek verimlilik için alüminyum şasi ve kompozit göv de üzerine inşa edilen araç, 4 yolcu taşıyor. Tam şarjda 350 km, menzili olan araç, hızlı şarj teknolojisi ile sadece yarım saatte boş olan pilini doldurabiliyor. 0-100 km. hıza 8 saniyede çıkan otomobil, 500 Bin km.’den sonra bile pil verimliliğini %90’larda tutabiliyor. Otomobil ayrıca frenleme esnasında oluşan enerjiyi de rejeneretif sistemiyle değerlendirebiliyor. Elektrikli ve sessiz çalışan otomobil, yenilikçi-verimli-zarif olarak tanımlanıyor.