17 TEMMUZ 2019 ÇARŞAMBA

Çin’in gözü Almanya’da!

Çin şirketleri bu yılın ilk dört ayında Almanya’daki 12 işletmeye yaklaşık 3.2 Milyar Dolar teklif vererek yeni bir fitili ateşledi!..

Ekleme: 20 Haziran 2016 Pazartesi 10:52/ Güncelleme: 20 Haziran 2016 Pazartesi 10:52

Danışmanlık şirketi Ernst&Young’un Çin departmanında çalışan Yi Sun, sabahtan akşama kadar Çinli’ler için çalıştıklarını söylüyor. Çin’in yıllık büyüme hızı yüzde 6 ile Avrupalı ülkelerinin hayal bile edemedikleri oranlarda seyrederken, Yi Sun’un Çinli olmasının yanında, Ernst&Young üzerinden hergün Çinli şirketlerle ilgili araştırma yapması “Ejderha”nın dünyanın en büyük sanayisine göz diktiğini ve yatırım yapacağını gösteriyor.

Çinli şirketler bu yılın ilk dört ayında Almanya’daki 12 işletmeye 3.2 Milyar Dolar’lık teklif verdi. Bu rakam neredeyse son 5 yılın toplamına tekabül ediyor. Yatırım uzmanları, bu yıl el değiştirerek Çinliler’e satılacak olan Alman işletmelerinin toplam değerinin bir önceki yılın on katına ulaşacağı tahmin ediyorlar. Ayrıca, “Çekik Gözlü Almanlar”ın dünya sanayisinde söz sahibi olmasının da yakın bir gelecekte kaçınılmaz olduğunu da iddia ediyorlar.