02 MART 2021 SALI

Küresel otomotiv üretimi zorlanacak!

Covid-19 pandemisi sonrası için yapılan analizler 2020 yılı için pek de güzel haberler içermiyor. Beklentiler, yüksek tutulsa da ilk sonuçlar hiç de umut vadetmiyor!..

Ekleme: 27 Nisan 2020 Pazartesi 16:21/ Güncelleme: 27 Nisan 2020 Pazartesi 16:21
Covid-19 salgını nedeniyle zor günler yaşayan otomotiv sektörünün, yıl sonunda yaşaması muhtemel kayıplar ile ilgili her geçen gün yeni tahminler yapılıyor. Son olarak, LMC Automotive tarafından açıklanan analizde; 2020 yılı küresel otomotiv üretiminin yüzde 20 oranında düşeceği yönünde öngörü yer aldı. Analizde, ABD ve Avrupa’daki otomotiv satışlarının Nisan ayı ile birlikte dibe vurmasının beklendiği de kaydedildi.
 
LMC Automotive, küresel resesyonun bir sonucu olarak 2020’de yüzde 20’den fazla düşüşle 71 Milyon’a gerilemesinin beklendiğini, ancak, bu öngörülerin daha da düşebileceği uyarısı yaptı. LMC Automotive, bu yılın başlarında beklenenden çok daha büyük olan bu düşüşün, başlıca bölgelerin ne kadar çabuk toparlandığına bağlı olarak 2020’de küresel otomobil üreticilerine 19 Milyon adet kaybına mal olabileceğini bildirdi.Salgın yüzünden çoğu otomobil fabrikasının Nisan ayında kapalı kaldığı, ABD’de otomobil üreticilerinin birçok yeni modelin tanıtımını veya planlanan üretim artışlarını ertelemek zorunda kaldığı görüldü. Bunlar arasında Tesla Model Y ve Ford Mustang Mach E gibi elektrikli SUV’lar, yeni nesil Jeep Grand Cherokee ve General Motors’un büyük boy arazi araçları da yer alıyor. Salgın sonrası hızlı bir toparlanma bekleniyor.
 
LMC tarafından Nisan ayı sonrası otomotiv satışlarının küresel anlamda dibe vurmasının beklendiği açıklanırken, Avrupa otomotiv pazarı Mart ayını yüzde 51 daralma ile kapatırken, ABD’de ise otomotiv satışları yüzde 38 azalmıştı. Salgının merkez üssü olan ve Avrupa ile ABD’nin aksine otomotiv fabrikalarının kapılarının açıldığı Çin’de ise otomotiv pazarının yılı en çok yüzde 12 daralma ile kapatacağı tahmin ediliyor.