27 ŞUBAT 2021 CUMARTESİ

Londra’da otobüsler “Ücretsiz” hizmette!

Londra’da 20 otobüs şoförünün Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetmesinin ardından şoförlere yakınlaşmayı azaltmak için otobüsler “Ücretsiz” hale getirildi...

Ekleme: 27 Nisan 2020 Pazartesi 14:46/ Güncelleme: 27 Nisan 2020 Pazartesi 14:46
İNGİLTERE-İngiltere’nin başkenti Londra’da Covid-19 ile mücadele kapsamında yeni önlemler alındı. Kent merkezinde hizmet veren 20 otobüs şoförü, mesaileri sırasında virüs kapıp hayatını kaybetmesinin üzerine Londra Beledi- ye Başkanı Sadiq Khan, şoförleri koruma amacı ile otobüs yolcularından ücret alınmayacağını açıkladı ve kararı hemen yürürlüğe aldı.
Business Insider’da yer alan habere göre; otobüslerin ücretsiz olmasıyla birlikte yolcular araçlara binmek için orta kapıları kullanmaya başladı. Bu sayede de şoförler için de sosyal me- safe kuralı daha rahat uygulanmaya başlandı. Belediye Başkanı Khan; “Toplu taşıma birimlerimizde şimdiye kadar 20’si şoför olmak üzere 26 çalışanımız Covid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybetti. Bu ölümler beni derinden yaraladı. Umarım, yeni önlemlerimiz sayesinde ölümlerin önüne geçebiliriz. Londralılar’a, çok zorunlu olmadıkça toplu taşıma araçlarını kullanmamalarını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Sosyal mesafe kuralına uymaları ve evlerinden çıkmamaları öncelikli tercihimiz. Ancak, çıkanlarında mutlaka kurallara uyması gerekiyor. Burada verdiğimiz her karar, Londralılar’ın sağlığı ve güvenliği için” diye konuştu.
İngiltere’de karantina uygulamalarının başlamasının ardından Londra’da toplu taşıma kullanımı, yüzde 90 gibi büyük bir oranda düştü.