26 ŞUBAT 2021 CUMA

Küresel otomotivde tahminler olumsuz!

Küresel otomotiv sektöründe üretimin durma noktasına gelmesi önümüzdeki dönem için beklenen tahminlerin yapılamaz hale geldiğini gösteriyor. “En kötü senaryo” bile yapılamıyor...

Ekleme: 4 Nisan 2020 Cumartesi 16:54/ Güncelleme: 4 Nisan 2020 Cumartesi 16:54
ULUSLARARSI finas kuruluşu IHS Markit’ten yapılan açıklamada, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’daki birçok otomobil üreticisinin geçici süreyle üretim merkezlerini kapatma ve üre- timi durdurma kararı aldığı anımsatıldı. Avrupa’daki üretim merkezlerinin kapatılmasının araç üretiminde 880 bin adedin üzerinde düşüşe neden olacağının kaydedildiği açıklamada, bölgede araç üretiminde en yüksek düşüşün 256 bin adetle Almanya’da olacağı, bu ülkeyi 140 bin adetle İspan- ya ve 100 bin adetle Fransa’nın takip edeceği ifade edildi.
Açıklamada, Kuzey Amerika’da da benzer bir tablonun yaşandığına işaret edilerek, burada da 336 bini ABD’de olmak üzere araç üretimin toplam 478 bin adet azalmasının beklendiği belirtildi. Güney Amerika’daki üretim verilerinin de değerlendirildiği açıklamada, söz konusu kıtadaki araç üretiminin 80 Bin adet azalacağı tahmin edildi. Böylece, Avrupa, ABD ve Güney Amerika’da, Kovid-19 salgını nedeniyle kapanan fabrikalarla araç üretiminin toplam 1.4 Milyon adet azalabileceği öngörüldü.
 
Dünya’nın birçok ülkesinde olduğu gibi, Türkiye’deki otomotiv fabrikalarının bir bölümü üretime kısa süreliğine ara verdi. İhracat pazarları ve iç pazardaki talep de günden güne azalıyor. Konuyla ilgili analizlerde bulunan uzmanlar, talebin yıl sonu hedeflerini etkilemeyeceğinin altını çiziyor.
Şubat Ayı sonunda otomotiv pazarının 700 Bin adetleri geçebileceği öngörüsünde bulunmalarına rağmen, hiç hesapta olmayan koronavirüs salgını nedeniyle, neredeyse tüm piyasalarda radikal düşüşler yaşanıyor. Üretim kısıtlamaları başlamasına rağmen, yılın ikinci çeyreğinin otomotiv satışları açısından sıkıntılı geçeceği öngörülüyor. Ancak, biriken talebin yılın ikinci yarısında pazarı hareketlendireceğini ve yıl toplamında 700 Bin adede ulaşacağı da tahminler arasında. Mart Ayı’nda markalar, Ocak ve Şubat Ayları’nda sipariş aldıkları araçları fatura ettiler.
Tüm markaların Mart Ayı’nda Şubat Ayı satışlarının yüzde 20 ila yüzde 70 üzerinde satış yapacakları görülüyor. Bu kapsamda, Mart Ayı’nın 65 Bin adetler seviyesinde tamamlanması bekleniyor. Geçen ay yüzde 38 artan üretim, geçen sene Mart Ayı’nın yüzde 32 üzerinde kapanacağı anlamına gelirken, Nisan Ayı’nda bu adedin bir hayli altında satış gerçekleşeceği bekleniyor.