19 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

Londra ULEZ emisyon standartları oluşturdu!

Londra Belediyesi, şehir merkezinde “Ultar Düşük Emisyon Bölgesi”nde (ULEZ) araç kullanımını sınırlandırıp, bisiklet ve elektrikli otobüslere yol açmak için çok katı düzenlemeler yaptı. Cezalar, araç sınıflandırmasına göre değişicek...

Ekleme: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:20/ Güncelleme: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:20
LONDRA-Londra Beleyesi, 2003 yılında Singapur örneğini takip ettikten sonra sürücülerin şehir merkezine girmek için 82.5 TL. (11.50 Paund) ödemesini gerektiren, küresel bir örnek halini alan uygulama başlattı.
Londra Belediyesi, 8 Nisan 2019’da baş- lattığı, şehir merkezinin 13 km.2’lik bir bölgesinde bir arabanın, “Ultra Düşük Emisyon Bölgesi”ne (ULEZ) girmesi halinde, emisyon standartlarını karşılak adına, normal tıkanıklık ücretine ek olarak 93.5 TL. (12.50 Paund) ödemesine karar verdi. Ayrıca, yeni emisyon standartlarına uymayan ağır vasıtalara da ek olarak 714.5 TL. (100 Paund) ödemek zorunluğu getirdi.
ULEZ emisyon standartlarına göre, geçerli olan tıkanıklık ücretinin 7/24 saat ve de yıl boyunca uygulanması kararlaştırıldı.
Londra Belediyesi’nin aldığı bu karar, astım ve kalp ve akciğer hastalıklarını önlemeyi amaçlayan kapsamlı bir hava kalitesini iyileştirme stratejisinin bir parçası olarak ka- bul edildi. Yetkililer, 400 Bin çocuk da dahil olmak üzere, 2 Milyon’dan fazla insanın ka bul edilemez düzeyde hava kirliliği seviyesinde yaşıyor olmasının etkilerini azaltmak için böyle bir uygulama yaptıklarını açıkladı.
King College London Imperial College, üç yetişkin ve bir çocuğun şehrin hava kirliliği ile ilişkili astım için her gün hastaneye gittiğini ortaya koyduğu araştırmada, astım şikayeti için hastaneye yatırılan çocuklardan her 10 başvurunun 1’inde doğrudan hava kalitesinin düşük olduğunu belirtti. ULEZ uygulanması için topluluk temsilcileriyle yapılan uzun ve kapsamlı bir istişarenin yanı sıra bir kamuoyu tartışma süreci de ortaya konuldu. Ortaya çıkan sonuç, Londralılar’ın çoğunluğu uygulamayı destekliyor ve hatta bazıları sıfır emisyonlu ve ortak taşıtların tanı- tımında hükümetin bu günden daha da hızlı hareket etmesini istiyor.
Londra Belediye Başkanı Sadık Han, ULEZ’in kullanılmasından bu yana, şehir merkezinden geçen tüm otobüslerin  Avrupa Birliği ’nin yeni emisyon standartları olan Euro VI’yı karşılaması gerektiğini ve karbon emisyonlarını yüzde 95’e kadar azaltması için çalıştıklarını belirtti. Sadık Han, şu ana kadar Londra’da hizmet veren “0” emisyonlu, çift katlı otobüslerin yarısının değiştirildiğini ayrıca, ticari ve özel araçlar için ULEZ dışında çok daha farklı bir çalışma için hazırlandıklarını ve yakında açıklayacaklarını söyledi.