15 EYLÜL 2019 PAZAR

Çin’in e-Otobüsleri küresel karşıtı!

Çin’deki elektrikli otobüslerle günlük 270 Bin varil dizel yakıt kullanımının önüne geçildiği açıklandı. Bu açıklama, yeni nesil enerjinin doğru bir tercih olduğunu gösterdi.

Ekleme: 22 Mart 2019 Cuma 22:58/ Güncelleme: 22 Mart 2019 Cuma 22:58
Yapılan araştırmalar; Çin’de her gün elektrikli otobüslerle taşınan yolcu sayısı, dünyadaki tüm elektrikli araçların taşıdığı insan sayısının 3 katından fazla olduğunu gösterirken, elektrikli otobüslerin boyutları ve taşıdığı yolcu kapasitesi dikkate alındığında normal otomobillere göre küresel ısınmanın önüne geçmede 30 kat daha etkili olduğunu da ortaya koyuyor.
 
1000 elektrikli otobüs, günlük 500 varil dizel yakıtın çıkardığı karbonmonoksit gazının atmosfere karışmasına engel olurken, 1000 oto- mobilin atmosfere olumlu katkısı sadece 15 varille sınırlı. Uzmanlar Çin’deki elektrikli otobüslerin, dün- ya elektrikli araç pazarının yüzde 12’sini elinde bulunduran Tesla’dan daha yüksek oranda küresel ısınmayı azalttığını belirtiyor.
 
Zira, Tesla bugüne kadar 5 ayrı elektrikli otomobil piyasaya sürerken, toplu taşıma amaçlı kullanılabilen otobüs tarzı araçlar üretmedi. Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre; elektrikli araçlar 2011 yılından bu yana dünyadaki petrol ihtiyacını yüzde 3 ora- nında azalttı. 2040 yılında elektrikli araçların günlük petrol ihtiyacı günlük 6.4Mmilyon varil azalacak.
 
Dünya üzerinde elektrikli araç satışı 2018 Ağustos ayında 4 milyon rakamını geçti. Bu araçların yaklaşık 420 bin kadarını elektrikli otobüsler oluşturdu. Çin, yüksek nüfusu ve buna paralel olarak artan talep sebebiyle dünya üzerinde elektrikli araç alımının yüzde 37’sini gerçekleştirdi. Dünya’da kullanılan elektrikli otobüslerin yüzde 99’u yine Çin’de bulunuyor.