19 AĞUSTOS 2019 PAZARTESİ

AB’den ABD’ye rapor tepkisi!

AB Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, ABD Ticaret Bakanlığı’nın uygulamalarına tepki verebilecekleri konusunda uyarılarda bulundu...

Ekleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:24/ Güncelleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:24
BRÜKSEL-Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, ABD’nin nin ithal otomobillere ek gümrük vergisi uygulaması halinde AB’nin buna hızlı bir şekilde gereken tepkiyi vereceğini söyledi. Schinas, AB Komisyonu’nda yaptığı açıklamalarda, AB ve ABD arasındaki ticari ilişkiler hakkında değerlendirmelerde bulundu. ABD Ticaret Bakanlığı’nın ithal otomobillerin ulusal güvenliğe tehdit oluşturup oluşturmadığı konulu inceleme raporuna ilişkin gelişmeleri takip ettiklerini belirten Schinas; “ABD Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan rapor, Avrupa otomobil ihracatına zarar veren eylemlere dönüşürse buna AB Komisyonu hızlı bir şekilde gereken tepkiyi verecektir” diye konuştu. AB ve ABD arasında Temmuz Ayı- ’nda ortak tutum belirlendiğini hatırlatan Schinas, “ABD sözünü tuttuğu sürece AB de yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edecek” dedi.
Schinas, AB Komisyonu’nun Ocak Ayı- ’nda ABD ile sanayi ürünlerinde gümrük vergilerini kaldırmak üzere ticaret müzakereleri yapmak için üye ülkelerden yetki talep ettiğini ve bu konuda sürecin ilerlediğini de sözlerine ekledi. 
ABD Ticaret Bakanlığı, otomobil ithalatının ABD’nin ulusal güvenliği açısından tehlike oluşturup oluşturmadığını bir raporla ABD Başkanı Trump’a sundu. Rapor sonrası ABD Başkanı Trump’ın araç ve parçalardan alınan vergilerde ciddi artış yapabileceği ifade edilirken, böyle bir durumda ise artan maliyetler yüzünden yüz binlerce kişinin işsiz kalabileceği ifade ediliyor.
ABD’li otomobil sanayi tedarikçilerini temsil eden Motor ve Ekipman Üreticileri Birliği, otomobil sanayinin zor durumda olduğu bir dönemde gümrük vergilerinin yatırımların azalmasına yol açacağını belirtti. Otomobil sanayi zaten satışların azalması, Trump’ın ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergileri ve Çin’den ithal otomobil parçalarına yönelik gümrük vergile- rinden dolayı zor durumda. Birlik, yaptığı açıklamada; “Bu gümrük vergileri devreye alınırsa, yeni otomotiv teknolojilerinin geliştirme ve uygulanmasını ülke dışına kaydırabilir, Amerika’nın geride kalmasına yol açabilir. Yerel otomobil sanayindeki tek bir şirket bu soruşturmayı talep etmedi” dedi.
Beyaz Saray yetkilileri, yeni gümrük vergisi tehditlerinin Japonya ve AB’den taviz almanın bir yolu olduğunu belirtmişti. Trump iki ülke ile müzakereler sorunsuz ilerlediği sürece gümrük vergilerini devreye almayacağını da geçen yıl ifade etmişti. Transatlantik ilişkilerde gerginlikleri yükselten olaylardan biri ABD’nin geçen yıl ulusal güvenlik gerekçesiyle ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulaması kararı olmuştu. ABD’nin AB’yi de bu ilave gümrük vergilerine dahil etmesi, taraflar arasında ticaret savaşının patlak vermesine neden olmuş, Trump, ithal otomobi- le vergi uygulama tehdidinde bulunmuştu.