20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

Lüksemburg’tan toplu bir karar!

Lüksemburg’da trafik ve hava kirliliğini önlemek için önümüzdeki yıldan itibaren, komşu ülkelere yapılan seyahatler de dahil olmak üzere, hiçbir toplu taşıma hizmetinden ücret alınmayacak...

Ekleme: 25 Ocak 2019 Cuma 18:45/ Güncelleme: 25 Ocak 2019 Cuma 18:45
Lüksemburg Ulaştırma Bakanlığı, toplu taşımayı tümüyle ücretsiz yapan ilk ülke oluyor. Hem ülke genelinde trafik yoğunluğu, hem de hava kirliliğini önlemek amacıyla, önümüzdeki yıldan itibaren, komşu ülkelere yapılan seyahatler de dahil olmak üzere, hiçbir toplu taşıma hizmetinden ücret alınmayacağı açıklandı. Avrupa- ’nın kalbindeki bu küçük ülkede, 1 Mart 2020 tarihinden itibaren tüm otobüs, tren ve tramvay seferleri ücretsiz olarak kullanılacak.
 
Lüksemburglu’lar, sadece trenlerde birinci sınıf bölümde yolculuk etmek istemeleri halinde ücret ödeyecekler. Ücretsiz ulaşımın önemli bir toplumsal ölçüt olduğunu kaydeden bakanlık yetkilileri, hükümetin bu amaçla 2020 yılına kadar 2.5 Milyar Euro kaynak ayıracağını belirttiler. Ücretsiz uygulamadan sadece Lüksemburglu’lar değil, komşu ülkelerden çalışmak üzere ülkeye günü birlik gidip-gelen yaklaşık 200 Bin kişinin de yararlanacağı açıklandı.