18 HAZİRAN 2019 SALI

Boring yer altı Tüneli açıldı!

Kentiçi caddelerde ve otoyollardaki trafik sıkışıklığını azaltmak için Boring Company şirketinin inşaatını sürdürdüğü dev yeraltı tüneli projesinin ilk etabının açılışını gerçekleştirdi...

Ekleme: 22 Aralık 2018 Cumartesi 00:24/ Güncelleme: 22 Aralık 2018 Cumartesi 00:24
Bir konferansa yetişmeye çalıştığı gün aklına gelen fikirle yeni nesil ulaşım şeklini tanıtmayı başaran Elon Musk’ın sahibi olduğu Boring Com., inşaatını sürdürdüğü yeraltı tünelinin bir kısmını açarak, kentiçi ulaşıma destek olmaya başladı. Tünel, Los Angeles ile Boring Company ve SpaceX'in merkezlerinin bulunduğu Hawthorne arasında ulaşımı sağlayacak. Boring Tüneli’nin ilk bölümü 18 Aralık 2018’de tamamlandı.
 
Geçtiğimiz hafta, açılışı gerçekleştirilen ilk etabın sürüşü Tesla Model S araçlarla Los Angeles bölgesinden O’Leary İstasyonu’na kadar gerçekleştirdi. Projeye göre, otoyolda ilerleyen araçlar belirli istasyonlardan asansörlerle yer altındaki tünellere geçiş yapacak. Böylece, trafiğe takılmadan araçların ilerlemesi hedefleniyor. Ayrıca, otomobillerin tünel içinde sürücüsüz olarak ilerlemesi sağlanıp, güvenlik planlanıyor.
 
The Boring Company’nin tüneli, hazır olduğunda yer altında elektrikli taşıyıcılar ile yayaları, araçları ve motosikletlileri gidecekleri yere saat- te 250 km. hızla ulaştırarak trafik sorununa ciddi anlamda destek olacak. 1.83 km.’lik test sürüşü şimdilik yalnızca saatte 64 km. hız ile gerçekleştirildi. Musk, saatte 250 km. hızla hareket platformlarla araç ve yayaları taşıyacak sistemde hem ekolojik olarak, hem trafikte geçen süreden büyük oranda tasarruf etmeyi amaçlıyor.