18 HAZİRAN 2019 SALI

Tuhaf bir tehdit!

Beyaz Saray Ekonomi Konseyi Başkanı Larry Kudlow, Başkan Trump’ın elektrikli otomobillere yönelik teşvikleri yakında sonlandırmayı planladığını açıkladı...

Ekleme: 10 Aralık 2018 Pazartesi 04:22/ Güncelleme: 10 Aralık 2018 Pazartesi 04:22
ABD-General Motors’un ülkedeki bazı fabrikalarını kapatma kararı almasının ardından yapılan inceleme konusunda gazetecileri bilgilendiren Beyaz Saray Ekonomi Konseyi Başkanı Larry Kudlow, ABD Başkanı Donald Trump’n selefi Barack Obama’nın elektrikli arabalar ve diğer “Yeşil” girişimler için başlattığı kamu teşviklerini iptal etmeyi istediğini belirtti. Kudlow; “Politika olarak bu tür teşviklerin hepsini sonlandırmak istiyoruz” dedi.
Kudlow, sadece GM’e yönelik teşviklerin kesilmesinin mümkün olmadığını belirtirken, teşviklerin genel olarak 2020 veya 2021 yıllarında son- landırılabileceğini dile getirdi.
GM, geçen hafta yaptığı açıklamada, 4’ü ABD- ’nin Michigan, Maryland ve Ohio eyaletlerinde ve biri Kanada’nın Ontario eyaletinde olmak üzere 5 üretim tesisinin gelecek yıl içinde kapatılacağını ve çalışan sayısının yüzde 15 azaltılacağını duyurmuştu.  Başkan Trump, GM’i tüm teşviklerini kesmekle tehdit ederken; “General Motors’un CEO- ’su Mary Barra, Ohio, Michigan ve Maryland ’daki fabrikalarını kapatma kararıyla beni bü- yük hayal kırıklığına uğrattı. Meksika ve Çin’de kapanan hiçbir şey yok. ABD, GM’yi kurtardı ve aldığımız teşekkür bu mu olmalıydı? Şimdi, elektrikli arabalar dahil, GM’ye yönelik tüm teşvikleri kesmeyi yeniden ciddi olarak değerlendiriyoruz” diye uyardı!..