20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

Prometeon üretim kapasitesini artırıyor

Prometeon Lastik Grubu, yeni yatırımıyla Türkiye’de 2 katına çıkaracağı ihracat hacmiyle de Türkiye’nin dış ticaret dengesine önemli bir katkıda bulunacak...

Ekleme: 25 Kasım 2018 Pazar 23:13/ Güncelleme: 25 Kasım 2018 Pazar 23:13
İSTANBUL-Pirelli marka kamyon, otobüs, tarım ve OTR lastiklerinin lisanslı üreticisi Prometeon Lastik Grubu, Türkiye’nin ilk lastik fabrikası olan İzmit’teki tesisinde üretimi artırmak ve ileri teknolojileri uygulamak hedefiyle 2017-20 döneminde yaklaşık toplam 115 Milyon Dolar yatırım yapacağını duyur- du. Açıklama, Prometeon Lastik Grubu Operasyonlardan Sorumlu Dünya Başkanı Gregorio Borgo ve Prometeon Türkiye, Orta Do- ğu, Afrika, Rusya, Orta Asya, Kafkaslar CEO’su Alp Günvaran tarafından yapıldı. Yeni yatırım sonucunda oluşacak üretim kapasite artışı sayesinde mevcuttaki doğrudan 2 bin-dolaylı 10 bin kişilik istihdama ilave olarak doğrudan 150-dolaylı 750 yeni istihdam yaratılacak. Ayrıca, Prometeon’un İzmit’teki fabrikasında lastik üretim kapasitesi ise 2020 yılına kadar %75 oranında artacak ve Türkiye’deki mevcut ihracat hacmi yaklaşık iki katına ulaşacak. Böylece, Türkiye’nin dış ticaret dengesine önemli bir katkı sağlanacak.
Borgo; “Türkiye, hem orijinal, hem de yeni lastik üretiminde Avrupa için ‘premium’ bir tesis. Bu yeni yatırım, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinin gelecekteki büyüme trendine de katkı sunacak olan üretim kapasitesi artıracak” dedi.