19 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

Trump yalnız kaldı!

ABD Başkanı Donald Trump’ın dünyaya karşı başlattığı ambargolara ilk tepki AB ülkelerinden, İran’la iş yapan firmaların garantide olduğunu belirtmesiyle geldi...

Ekleme: 13 Ağustos 2018 Pazartesi 06:11/ Güncelleme: 13 Ağustos 2018 Pazartesi 06:11
ABD Başkanı Trump, tüm dünyaya karşı başlattığı ekonomik savaşta yalnız kaldı. İran’a karşı iki aşamada yürürlüğe girecek yaptırımlara ilk olarak AB karşı çıktı. Avrupa dışişleri bakanları bir araya gelerek “İran Ambargosu”nu değerlendirirken, “Derin pişmanlık” duyduklarını dile getirdi. Yeni ambargonun ulusal güvenliklerini de tehdit ettiğini vurguladılar. Almanya Ekonomi Bakanlığı da İran ile iş yapan firmaların garanti altında olduğunu duyurdu. İran, Fransa ve İtalya’nın ortak uçak üretici şirketi ATR’den sipariş ettiği 20 yolcu uçağının beşini daha teslim aldı. Tahran’da Mehrabad Havalimanı’na iniş yapan uçakların gelişi ve İran havayolu şirketi “İran Air”e teslim edilmesi aslında küçük bir iş, ancak ABD’nin bir yıl içinde ikinci kez yalnız kalması açısından oldukça sembolik. Ayrıca, Avrupa’ya petrol taşıma işi de hâlâ devam ediyor. OPEC’in üçüncü büyük üreticisi İran, ihracatının üçte birini Avrupa ülkelerine yapıyor. Günlük olarak 600-700 bin varillik bir ihracat var.
Bu arada, Başkan Trump, İran’a yönelik ambargoları ihlal edenlere yaptırım uygulanmasını sağlayacak yeni bir başkanlık kararnamesini imzaladı. Trump, İran’la ilişkilerini sonlandırmayanların ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacağını söyledi.