16 TEMMUZ 2019 SALI

Estonya’daki tüm otobüsler bedava

Estonya’da kentiçi ve şehirlerarasında hizmet veren tüm otobüsler, 1 Temmuz’dan itibaren “Ücretsiz” olarak taşımaya yapmaya başladı...

Ekleme: 6 Temmuz 2018 Cuma 23:29/ Güncelleme: 6 Temmuz 2018 Cuma 23:29
ESTONYA-Başkent Tallinn ‘de 2013 yılından bu yana ücretsiz sunulan otobüsle ulaşım imkanı büyük ilgi görün ce, şehirlerarası otobüsler de ücretsiz yapıldı. 1 Temmuz‘dan itibaren Estonya genelindeki şehirlerarası otobüsler, devlet tarafından destek lenen şirketlerce ücretsiz sunulmaya başlandı. 15 bölge ye ayrılan Estonya’nın 11 böl gesinde, ücretsiz ulaşım devreye girerken, henüz sistemin uyarlamasının tamamlanmadığı 4 bölge, bedava seyahat için biraz daha beklemek zorunda kalacak.
Projeyi uygulamaya geçiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Kadri Simson, ücretsiz ulaşımın düşük ve orta gelirli vatandaşlara mobil olma imkanı sağladığını ve bunun da iş piyasası açısından olumlu olduğunu kaydetti. Projenin devlet bütçesine yıllık 20 Mil yon Euro yük getireceği belirtildi. Öte yandan, Almanya’da da Bonn, Mannheim, Reutlingen, Herrenberg ve Essen şehir yönetimleri ücretsiz ulaşım pilot projesini başlatarak, araçlardan salınan zararlı gazların oranını azaltmayı amaçlıyor.