26 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

AKIA 3. Fabrikası’nı Tacikistan’a kuruyor

Türkiye’de otobüs üretimi ve ihracatında önemli gelişmelere imza atan AKIA, 3. Fabrikası’nın temellerini Tacikistan’da attı...

Ekleme: 18 Mart 2018 Pazar 18:51/ Güncelleme: 18 Mart 2018 Pazar 18:51
DUŞAMBE-Kuruluşundan bu zamana kadar Türkiye ve dünyada otomotiv sektörü adına önemli adımlar atarak ilerleyen AKIA, 3. Fabrikası- ’nın temellerini Tacikistan’da attı. Duşambe’deki temel atma törenine; Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şavkat Babayev, Ulaştırma Bakanı Hayrullah Asoyev, Duşanbe Beledi- ye Başkanı Rustom İmamali ve çok sayıda bürokrat ve milletvekili katıldı. Törende bir konuşma yapan Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, AKIA ve Avesto firmalarının ülkelerine yapmış olduğu yatırım ve istihdamın çok önemli olduğunu ve bu yatırımın büyüyerek devam etmesini temenni etti.
AKIA Genel Müdürü Remzi Baka da yaptığı konuşmada; iki şirket arasında atılan imzaların Türkiye ve Tacikistan ekonomisi arasındaki bağları daha da pekiştireceğini, geniş üretim kapasitesi, modern tesis altyapısı, yetkin insan kaynağı ile Asya kıtasındaki pazarlara daha fazla araç ihraç edebilmek adına Tacikistan’ın önemli bir yatırım ülkesi görevi göreceğini belirtti.
Tacikistan’ın köklü firmalarından Avesto ile ortak üretim yapacak AKIA, temellerini attığı fabrikasında yıllık 600 araç üretmeyi planlıyor. 
Türkiye’de üretilen otobüslerin yüzde 85’lik satış payını ihracat olarak gerçekleştiren AKIA, toplamda 20 ülkeye ihracat yaparak, Türk ekonomisinin gelişimine de katkı sağlıyor. Şirket, otobüs üretimindeki ba- şarılarının göstergesi olarak yatırımlarına devam edecek.