13 ARALIK 2018 PERŞEMBE

“Kuşak ve Yol”a destek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, Çin’in Başkenti Pekin’de düzenlenen “Kuşak ve Yol Konferansı”na katıldı...

Ekleme: 9 Şubat 2018 Cuma 21:08/ Güncelleme: 9 Şubat 2018 Cuma 21:08
PEKİN-Çin’in “Kuşak ve Yol” irişimi, dünya çapında ilgi çekiyor. Girişimin doğuracağı fırsatları keşfetmek amacıyla düzenlenen etkinliklerin sayısı artıyor. Çin’in Başkenti Pekin’de “Kuşak ve Yol Girişiminin Gerçekleşmesinde Transit Koridor ve Hazar Ötesi Doğu-Batı Ticaretinin Rolü Konferansı” düzenlendi. Çin Ticaret Bakanlığı, Azerbaycan Ekonomi Bakanlığı, Azerbaycan Demiryolları ve Azerbaycan İhracat ve Yatırımı Artırma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği konferansa, Çin ve Azerbaycan’ın yanı sıra, Türkiye, Gürcistan ve Kazakistan’dan yetkililer katıldı. Türkiye’nin Beijing Büyükelçiliği de konferansa destek verdi. 
Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen’in konuşmasıyla başlayan Konferansa Türkiye’yi temsilen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek ve TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt da yer aldı. Coşkunyürek, tarihi İpek Yolu’nun iktisadi olarak bölgeyi canlandırdığına ve halklara büyük katkı sağladığına dikkat çekerek başladığı konuşmasında, yatay doğrultuda 18 Bin km.’yi aşan, 60’tan fazla ülkeyi ilgilendiren “Kuşak ve Yol” girişiminin, 2020 itibariyle 800 Milyar Dolar’lık bir ticaret hacmine ve 170 Milyon tonluk taşıma büyüklüğüne tekabül edeceğini söyledi. Çin ile AB arasındaki ticaretine en önemli halkasının “Hazar Koridoru” olduğunu belirten Coşkunyürek, bu koridorun Türkiye üzerindeki bileşenlerini tamamlayarak ortaklığı ileriye götüreceklerini kaydetti. 
“Türkiye bu girişimi ulaşım ve lojistik yatırımlarıyla desteklemektedir” diyen, Coşkunyürek, Türkiye’nin ulusal ulaşım ağlarını, Avrasya ağlarına entegre olacak şekilde tasarlandığını belirtti. Coşkunyürek, konuşmasında ayrıca, “Orta Koridor”a da dikkat çekti.